Psali o nás – rok 2003

SLOVÁCKO č. 9, 25. 2. 2003

V ústavu sociální péče se hrál stolní tenis

Čtvrtý ročník turnaje ve stolním tenise uspořádal Ústav sociální péče pro mládež (ÚSPM) v Kyjově. U třech zelených stolů se po celý den uskutečňovaly souboje hráčů z kyjovského a pěti dalších moravských zařízení.

Na turnaj přijeli mentálně postižení sportovci z břežanského, víceměřického, hodonínského, nezamyslického a křižanovského ústavu. Z každého zařízení se turnaje mohlo zúčastnit pět tenistů, pouze pořadatelé mohli postavit více hráčů.

„Už druhý ročník hraje také družstvo dívek. Většinou jsou tady v okolí pouze zařízení chlapecká, ale letos tady máme holky z Křižanova, Břežan a Hodonína,“ uvedl sportovní referent kyjovského ÚSPM Václav Úradník.

Systém turnaje je jednoduchý – v šesti základních skupinách se hraje každý s každým, dva nejlepší postupují do finálových skupin. „Už při losování skupin myslíme na to, že zde máme silnější a slabší hráče. Proto se to snažíme namíchat tak, aby se ti schopnější nevybili hned na začátku,“ řekl sportovní referent.

Ten potvrdil, že úroveň některých zápasů je velmi dobrá. „Někteří kluci hrají opravdu perfektně. Já sám, když s nimi trénuji, mám někdy co dělat. Sice mě neporazí, ale dávají mi co proto,“ poznamenal Úradník. Podle něj další hráči, kteří se do finále nedostanou rozhodně nepocítí nějakou újmu. Všichni účastníci turnaje jsou totiž nakonec odměněni například diplomem a dalšími cenami.

„Navázali jsme dobrou spolupráci s několika sponzory a jim jsme velice vděční za to, že těm dětem můžeme vytvořit turnajovou atmosféru se vším všudy. Účastníci tady dostanou limonádu, párek, každý si pak v tašce navíc odnese několik drobností,“ řekl Úradník.

S průběhem turnaje byla spokojena také zástupkyně ředitele ÚSPM v Kyjově a vedoucí výchovy Dagmar Novotná. „Velmi nás těší, že i přes chřipkovou epidemii se všechna zařízení dostavila na turnaj v plných počtech. Je tedy vidět, jak sport prospívá zdraví,“ uvedla.

SLOVÁCKO č. 48, 25. 11. 2003

Kyjovský ústav sociální péče připravil pro klienty kulturní večer

Dubňany – Ústav sociální péče pro mládež Kyjov pořádal v dubňanské diskotéce tradiční kulturní večer pro své svěřence. Na návštěvu přijeli také z ústavů sociální péče v Pačlavicích na Kroměřížsku, z Velehradu, Barborky Kroměříž a Hodonína. 
„Dohromady tady je 148 dětí plus doprovod,“ řekla zástupce ředitele a vedoucí výchovy Dagmar Novotná.
Pro Klienty byl připraven kulturní program v místní diskotéce. Za večer dvakrát vystoupila country skupina ze Syrovína. Pořadatelé nezapomněli ani na tombolu, která se v minulém roce těšila velkému zájmu. Letos byla díky sponzorům bohatší a pestřejší. Zbytek kulturního programu byl vyhrazen diskotéce.
Kyjovský ústav má s pačlavickým dlouhodobější družbu. „Děvčata z pačlavického ústavu dříve byla u nás. Později vznikl v Kyjově jen chlapecký ústav, takže se holky přestěhovaly. A abychom s nimi udrželi kontakt, zveme je pravidelně na naše kulturní akce,“ vysvětlil vychovatel Václav Úradník.

Společenských a sportovních akcí mají pro svěřence během roku připraveno spoustu. Všichni se na setkání se svými kamarády z ostatních ústavů těší a dlouhou dobu předem se na ně připravují. Navzájem si pro sebe chystají různé dárečky. Potkávají se tu staří známí a vzniká mnoho nových přátelství. „Máme tam spoustu párů, které čekají jenom na sebe. Oni by bez druhého nejeli, kdyby se dozvěděli, že nepřijede taky,“ poznamenala Novotná.

Klienti z Kyjova se už nyní připravují na vánoční besídku pro rodiče, kteří si při té příležitosti budou moci koupit výrobky vytvořené dětmi. Jde většinou o keramiku, košíčky, podnosy, výrobky z proutí a vyšívané obrázky.

Archiv článků: