Psali o nás – rok 2004

SLOVÁCKO č. 10, 2. 3. 2004

Mentálně postižení měli turnaj

Kyjov – Ústav sociální péče pro mládež (ÚSPM) v Kyjově uspořádal ve svých prostorách turnaj ve stolním tenise. Účastníci sportovního dne byli rozlosováni do šesti základních skupin po pěti. V každé skupině se hrálo systémem každý s každým. „Hraje se zkrácená hra do jedenácti bodů na dva vítězné sety. Při sestavování skupin se přihlíželo k tomu, aby si zahráli i méně zdatní přeborníci. To byla hlavní myšlenka soutěže,“ řekl sportovní vychovatel ÚSPM v Kyjově Václav Úradník. 

Nejlepší hráči postupovali do finále A a druzí ze skupiny do finále B. Ve finále se jednotlivé zápasy rozlosovali a hrálo se každý s každým do jedenadvaceti na dva vítězné sety.

Na turnaji bojovali i tři dívky. „Udělali jsme jen jednu skupinu, kde se hrálo každý s každým o celkové vítězství. Nepodařilo se nám vytvořit kompletní skupinu dívek, protože stolní tenis hrají dívky jen v Břežanech a Křižanově,“ vysvětlil malé zastoupení druhého pohlaví v turnaji sportovní vychovatel.

První místo vybojoval Josef Konečný z Nezamyslic. Na druhé příčce skončil domácí Miroslav Hruban před Pavlem Krčmou, který obsadil třetí místo.

Celkem se turnaje ve stolním tenise zúčastnilo třiatřicet sportovců. Jejich počet je z kapacitních důvodů omezen. „U nás hrajeme jen na třech stolech, a proto je počet soutěžících každý rok stejný. Jinak je tomu v Břežanech a Prostějově, kde mají k dispozici šest stolů,“ poznamenala zástupkyně ředitele ÚSPM v Kyjově Dáša Novotná.

Ústav sociální péče v Kyjově se v prosinci zúčastnil také Mikulášského turnaje ve stolním tenise v Břežanech. Z pětačtyřiceti soutěžících se do finále A probojoval a třetí místo získal Miroslav Hruban. Velmi dobře si vedl nováček Roman Sedláček, který ve finálové skupině B vybojoval čtvrté místo.

SLOVÁCKO č. 12, 16. 3. 2004

Kyjovští zabodovali na speciální olympiádě

Ústav sociální péče pro mládež v Kyjově se zúčastnil speciální olympiády v rámci Českého hnutí speciálních olympiád. Sportovní akce se uskutečnila v Horní Malé Úpě v Krkonoších. 

Ústav sociální péče pro mládež v Kyjově se zúčastnil speciální olympiády v rámci Českého hnutí speciálních olympiád. Sportovní akce se uskutečnila v Horní Malé Úpě v Krkonoších.

„Dopadli jsme velice dobře a chtěli bychom se s dosaženými výsledky pochlubit. Každý náš závodník se účastnil dvou disciplín a pokaždé stál na stupni vítězů. Bez medaile nebyl nikdo, “ shrnula sportovní úspěchy svých svěřenců zástupkyně ředitele a vedoucí výchovy Dáša Novotná.

Nejlepšího výsledku v kategorii do devětadvaceti let dosáhl Miroslav Hruban, který v běhu na 500 metrů vyhrál a v běhu na jeden kilometr skončil na pátém místě. V kategorii nad devětadvacet let zazářil František Žák, který na trati dlouhé pět set metrů nenašel přemožitele. Přidal i bronzovou medaili v závodu na jeden kilometr. Na zimní olympiádě bylo i sjezdové lyžování, ale toho se Kyjovští nezúčastnili.

Za zmínku stojí i fakt, že vítězové, popřípadě první tři z každé kategorie, se vhodí do losovacího bubnu a bude z nich vybrán zástupce pro světovou Zimní speciální olympiádu v Naganu, která se uskuteční příští rok. Olympijský výbor ještě zatím není rozhodnut, zda se bude losovat z prvních tří nejlepších nebo jen z vítězů. „Pokud se výbor rozhodne, že bude losovat z prvních tří míst, tak jsme na tom velice dobře. Ve hře je pět našich zástupců, kteří mají velkou šanci dostat se na olympiádu,“ upřesnil sportovní vychovatel Václav Úradník. Losování se mělo uskutečnit již v Horní Malé Úpě, ale přesunulo se až na valnou hromadu Českých speciálních olympiád do Prahy.

SLOVÁCKO č. 27, 29. 6. 2004

Dolinová rozdávala dárky a radost

Do ústavu sociální péče pro mládež v Kyjově zavítala moderátorka Michaela Dolinová, aby zde klientům rozdala čepice a trička s logem jedné komerční televize. Vše navíc natáčel televizní štáb, který s ní také přijel. „Všichni byli zlatí a bezprostřední. Zdrželi se u nás asi tak na dvě hodiny a pak pokračovali dál. Klienti byli z návštěvy tak známé osobnosti z televizní obrazovky nadšeni. Velice se jim to líbilo,“ řekl sportovní vychovatel Václav Úradník. Původně měl přijet jen televizní kolektiv. Ale později se ukázalo, že s ním přijeli také zástupci z různých charitativních organizací, lidé od divadla a další. „Hlavně, že to splnilo účel a potěšilo naše klienty,“ dodal Úradník.

Kyjov bodoval na hrách v Zubří

Druhý týden v červnu pořádal Ústav sociální péče v Kyjově krajské sportovní hry, které se uskutečnily v Zubří u Nového Města na Moravě. „Bylo zde přes sto osmdesát dětí ze třinácti ústavů z celé republiky. Soutěžilo se vlastně v atletických disciplínách a závodivých hrách,“ řekl sportovní vychovatel Václav Úradník.

V náročném sportovním zápolení se klienti kyjovského ústavu vůbec neztratili a pro svůj ústav vybojovali celkové druhé místo. „Není to ale pro nás nejdůležitější kritérium. Snažíme se na tyto sportovní hry dostat co nejvíce našich klientů. To je naším cílem,“ uvedl Úradník. Nejvíce medailí získal ústav z Víceměřic. Nejúspěšnějším kyjovským sportovcem byl král běžeckých disciplín Jiří Toufar.

„Bodovali v běhu na šedesát, sto a tři sta metrů, ve štafetě, v hodu granátem a skoku do dálky,“ doplnil výčet jeho úspěchů Úradník. Dalším úspěšným byl Mirek Hruban, který si ze sportovních her odvezl zlatou medaili v běhu na šedesát metrů, a stříbrnou z třístovky. Aby to nebyl pro závodníka takový záběr, může se z dvanácti disciplín účastnit pouze pět. „Jiří Toufar je zrovna v takovém období, kdy se potřebuje vybít. Takže ten závodil v šesti disciplínách a ve všech něco vyhrál,“ vysvětlil Václav Úradník.

Kyjov zastupovalo celkem osm atletů a každý z nich získal medaili alespoň ve třech disciplínách.

Zařízení v Zubří u Nového Města na Moravě je kapacitně nejpřijatelnější. „Nikde v okolí nic podobného není. A když se u klientů řekne Zubří, tak je to pojem a všichni se tam těší,“ uznal Úradník. Svědčí o tom i počet ročníků, které se zde konaly. Letos to bylo po šestadvacáté. Jen třikrát se sportovní hry konaly jinde. Příští ročník bude jubilejní, třicátý. Jeho organizaci bude mít na starosti opět kyjovský ústav.

SLOVÁCKO č. 32, 3. 8. 2004

Síťová lůžka používají ústavy ojediněle

Kyjov/Hodonín Síťová lůžka pro neklidné a agresivní osoby se v ústavech sociální péče (ÚSP) na Hodonínsku budou používat i nadále. Ministerstvo práce a sociálních věcí je v metodickém pokynu nezakázalo, pouze nařídilo jejich využívání za přesně vymezených podmínek. „Těchto lůžek máme deset, používáme je ale jen v omezené míře, v ojedinělých případech.

Je to tehdy, kdyby klient mohl ublížit sobě, spolubydlícímu nebo personálu. V této souvislosti jsme ovšem povinni vést evidenci, kde nechybí důvod užití lůžka, délka pobytu i podpisy odpovědných osob. Jinak se problémy snažíme řešit i výchovnou formou nebo úpravou režimu dne,“ poznamenala ředitelka ÚSP pro mládež v Kyjově Dagmar Andrešičová.

Ta souhlasí s názorem odborníků, kteří považuji rozruch s používáním síťových lůžek, jejž vzbudila reportáž britského magazínu z jednoho z českých ústavů a následná kritika ze strany spisovatelky Joanne K. Rowlingové, za naprosto zbytečný. „Na to, aby měli neklidní klienti osobní strážce, nemáme. Síťová lůžka jsou pak mnohem humánnější než třeba předávkování léky,“ uvedla Andrešičová.

Stejný názor má i Miroslav Černý, ředitel ÚSP v Hodonínské Jarošově ulici, kde se léčí duševně nemocní a osoby trvale závislé na alkoholu. „Použití síťových lůžek, která máme tři, nám rozhodně radost nedělá. Náhradní řešení ale v současné době nemáme. Zatím nevymyslel nikdo účinnější ochranu člověka a toho, kdo o něj pečuje. Problém, na který nás nemusí upozorňovat sebevěhlasnější autorka, již řešíme. Chceme vytvořit aspoň dvě místa s asistenční, tedy nepřetržitou službou. Na ty ale potřebujeme přijmout šest lidí,“ řekl Novotný.

SLOVÁCKO č. 42, 12. 10. 2004

Kyjovský ústav neobhájil vítězství ve fotbalovém turnaji

Na travnatém hřišti přímo v areálu kyjovského ústavu sociální péče se uskutečnil již čtvrtý ročník fotbalového turnaje. Letos se ho zúčastnilo pět družstev. Vítězem se staly Víceměřice, druhý skončil loňský vítěz Kyjov a třetí místo zbylo pro Břežany. Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen Mirek Hruban z domácího celku, který nastřílel šest branek. 

ROVNOST, 4. 11. 2004

Klienti se v rytmu diska skvěle bavili

Dubňany – Kyjovský ústav sociální péče připravil tradiční kulturně společenský večer v prostorách bývalého dubňanského kina, které již několik let slouží jako útočiště pro vyznavače diska z blízkého okolí.

„ V každém případě je to tradice, kterou dodržujeme, protože má určitý význam. Pro všechny zúčastněné klienty je to velmi přínosné,“ řekl sportovní vychovatel kyjovského ústavu sociální péče (ÚSP) Václav Úradník. „ Letos se ze zdravotních důvodů omluvil hodonínský ústav,“ doplnil.

A tak se v diskotékových prostorách sešlo celkem sto osm klientů, kteří se za ta léta velmi dobře znají a během nich si neustále utužují vzniklá přátelství a navazují nová. „ Přijeli také dívky z Velehradu, Pačlavic a kroměřížské Barborky. Naši kluci se již dlouho dopředu připravují na tuto akci a mají z ní velkou radost,“ uvedl Úradník.

S pořádáním setkání tak velkého rozsahu pomohli i tradiční místní sponzoři, bez kterých by se stěží něco podobného uskutečnilo.

Diskotéka a volná zábava s přibývajícím časem gradovala až do pozdního odpoledne, kdy byla losována bohatá tombola. „ Jsou to jednak maličkosti, které potěší, ale také zajímavé a hodnotné ceny. Tou hlavní byl dort. Měli jsme i tři velké balíčky s batůžky, ledvinkami a spoustu dalších cen pro ostatní, řekla o složení tomboly zástupkyně ředitele ÚSP Dáša Novotná.

Loni se na programu podílel i taneční kroužek, který představil klientům step. Letos se jeho vystoupení bohužel nepodařilo zajistit.

Další zajímavou akcí kyjovského ústavu bude předvánoční besídka pro rodiče. Ta se uskuteční 28.listopadu a svůj program na ní představí všechny skupiny působící v kyjovském ústavu. Ještě předtím, 9.listopadu, stihnou navštívit koncert Chceme žít s vámi pořádaný ve Zlíně. „ Organizátoři jej pojmenovali Mental koncert a ukončen bude velkým ohňostrojem,“ doplnila Novotná.

SLOVÁCKO č. 49, 30. 11. 2004

Muzika kyjovského ústavu se představuje na přehlídkách

V kyjovském ústavu sociální péče pro mládež již před jedenácti lety začala fungovat rytmická skupina, která si říká Muzika. Během uplynulých let se v ní klienti seznámili s nástroji, naučili se individuální výukou hře na varhany a flétnu a teprve potom se mohli pustit do zkoušení. Muzicírování se dnes věnuje šest chovanců.

„Když jsem před jedenácti lety nastoupila, tak jsem zjistila, že klienti mají dobré rytmické cítění a radost z pohybového vyjádření melodie. Proto jsem se zaměřila na muzikoterapii, což je specifická forma psychoterapie,“ řekla vychovatelka a vedoucí Muziky Zdena Horáková.

Jejím působením se zlepšují sociální vazby klientů, usměrňuje se sebehodnocení, zařazují se do kolektivní činnosti a napomáhá se integraci. Od muzikoterapie se přechází individuální a skupinovou hrou na rytmické a melodické nástroje k hudebním aktivitám.

„Zpěv a hudební doprovod vytvářejí situaci, ve které se klienti uvolní, projeví radost a spontánnost, aktivní vnímání hudby, zpěvu a rytmu. To vše je úkolem a cílem našeho výchovného působení,“ uvedla Horáková.

Aby si mohli novou píseň zařadit do svého repertoáru, musejí ji chovanci nejprve důkladně nazkoušet. Většinou to trvá měsíc, někdy i déle. Ale i potom není vyhráno. Musí se neustále opakovat, aby se nezapomněla. Jinak by se muselo začít znovu.

Skupina žádné zpěváky nemá. Ale všichni členové mají rytmické cítění, které dokáží pohybově ztvárnit. „Při hraní jsou absolutně uvolnění a vyzařuje z nich pohodová radost, kterou dovedou nejen vnímat, ale i rozdávat,“ dodala Horáková.

Svým uměním se klienti ústavu prezentují na besídkách, karnevalech a výstavách v Kyjově a blízkém okolí. Natáčeli také s Českou televizí jeden díl pořadu Klíč. Účastní se festivalů ve Strakonicích, Plumlově a v Mladé Boleslavi, odkud se nedávno vrátili. „Začali jsme také spolupracovat se souborem Kyjovánek. Došlo to tak daleko, že se děti navzájem respektují. Vypadá to velice pěkně. A už přes dva roky spolupracujeme s místní speciální školou, kde mají zase zpěváky a chybí jim doprovod,“ uvedla Horáková.

8. 12. 2004

Výrobky se prodávaly samy

Už o pět minut dříve byli nuceni pracovníci Ústavu sociální péče (ÚSP) v Kyjově včera zahájit prodej výrobků jejich klientů v boční prodejně místního kulturního domu. Koupěchtiví zákazníci totiž netrpělivě přešlapovali za zimního počasí přede dveřmi a nahlíželi zvenku na vystavené výrobky. Krátce po půl desáté zmizela ze stolů téměř polovina věcí.

,, Za prvních třicet minut prodeje nás navštívilo přes šedesát lidí. O výrobky je velký zájem. Je to asi i tím, že jsme se v poslední době dostali trochu více do povědomí veřejnosti. Lidé zjistili, že děláme kvalitní a hezké věci,“ řekla vedoucí výchovy ÚSP Kyjov Dáša Novotná.

Největší výběr měli ti, kteří přišli ihned po zahájení výstavy. S přibývajícím časem se počet výrobků rapidně snižoval. Kvůli této akci byli nuceni pracovníci ústavu zastavit i prodej na zakázku ,, Máme spoustu objednávek. Ale v tuto dobu jsme museli jejich vyřízení pozastavit. Jinak by nám výrobky chyběly na naši výstavu. I tak se obávám, že jich budeme mít na dnešní den velice málo,“ zhodnotila zájem veřejnosti Novotná. Návštěvníci si mohli vybrat originální a levné dárky. Našli mezi nimi vázičky, ošatky, podnosy, obaly na květináče a vázy z košíkářské dílny. Tyto výrobky šly nejvíce na odbyt. Dále zde byla keramika zastoupena soškami, hrníčky, vázami a popelníky. Kombinaci s keramikou nebo sušenými květy se prezentovaly dřevěné výrobky. Zajímavé byly velké skulptury ze dřeva a netradiční ptačí budky. Kdo měl zájem, mohl si koupit tkané koberce, předložky a sedačky z filcu. Potěšily i paličkované krajky, výrobky z keramiky nebo moduritu a dekorativní korálkové stromečky.

Zbytek výrobků ze včerejšího prodeje bude k dispozici ještě dnes od 9:00 do 16:00 v boční prodejně kyjovského kulturního domu. Pořadatelé měli připravenou i prezentaci, kterou pouštěli na videu. Nahrávka zachycuje klienty pracující ve škole nebo v dílnách, na soutěžích a akcích, které ústav pořádal nebo se jich účastnil.

SLOVÁCKO č. 52, 21. prosinec 2004

Besídka měla velký úspěch

Klienti kyjovského ústavu sociální péče pro mládež se představili v předvánoční besídce rodičům a ostatním návštěvníkům. Každá skupina se prezentovala svou činností. Letos se této akci dostalo větší pozornosti od pořadatelů a narostl i zájem ze strany široké veřejnosti.
„Poprvé jsme roznášeli letáčky s pozvánkou do našeho ústavu. A přišlo hodně lidí. Nejen rodičů, ale i ostatních zájemců,“ řekla vedoucí výchovy Dáša Novotná.
Před vlastním vystoupením se uskutečni též prodej výrobků a pro všechny byly otevřeny dílny. Postupem času se předvánoční besídka stává takovým malým dnem otevřených dveří.
Někteří klienti se na představení připravovali s velkým časovým předstihem. Snažili se, aby jejich výstup na této tradiční akci byl perfektní, bezchybný a všem se líbil. Někdo své představení piloval průběžně během celého roku. Někomu na to stačil jeden měsíc. Oficiální termín zahájení příprav byl stanoven na listopad.
Program se netýkal jen Vánoc a s nimi souvisejících témat. „My jsme jim v tom dali větší volnost. Úkolem bylo navodit radostnou předvánoční atmosféru. Nechtěli jsme, aby tam neustále opakovali ty samé básničky. Takže nás překvapili soutěžící Česko hledá SuperStar, imitací známých zpěváků, dramatizací pohádky a sportovním vystoupením, “ uvedla o složení programu Novotná. Celá besídka trvala asi devadesát minut. Za tu dobu se na jevišti vystřídalo přes sto dvacet účinkujících ze všech skupin včetně vozíčkářů a tělesně postižených. „Máme jednu novou výchovnou skupinu, která se tento rok přišla jen podívat. Ale věřím tomu, že to nebude dlouho trvat a přidá se k nám také,“ doplnila Novotná. 

Archiv článků: