Psali o nás – rok 2007

Kyjovské noviny, únor 2007

Z ústavu sociální péče se stal Domov horizont

Počínaje prvním lednem letošního roku se ústavy sociální péče v České republice přetransformovaly na domovy pro osoby s různým zdravotním postižením, domovy pro seniory apod.

Tato změna se týká i kyjovského ústavu sociální péče pro mládež. Jeho klienti, kterých je v současné době více jak dvě sta čtyřicet, žijí tedy již měsíc v Domově Horizont.
Jak shodně potvrdili zástupkyně ředitelky domova Dagmar Novotná a sociální pracovník Michal Kameník, samotné klienty pracovníci domova na změnu, dá se říct, připravovali již dlouho dopředu.
„Třeba při návratu z pobytu venku, nebo když byli někde mimo Kyjov, jsme jim říkali, že se vracíme domů, ne do ústavu nebo do pavilonu a mnozí z nich to chápou a vnímají moc dobře,“ komentovala změnu Dáša Novotná.

Zřizovatelé těchto zařízení, kterými jsou většinou kraje, chtěli, aby se v názvu jednotlivých zařízení – domovů odrazila nějaká skutečnost, s níž mají lidé z okolí domov spjatý. „Protože náš domov je na kopci, vlastně na horizontu, tak jsme si zvolili Domov Horizont. V Hodoníně mají například Domov na Jarošce, který je na Jarošově ulici a léta se jí jinak než Jaroška neříká, „dodal Michal Kameník.
Samozřejmě, že nový název s sebou přinesl také množství administrativních a dalších změn a opatření. Ta musela být operativně řešena, aby život a veškeré aktivity zařízení mohly plynule pokračovat a domov, jak zdůraznili jeho pracovníci, nezaspal na novém startu.

Klienti Domova Horizont velmi rádi pracují v několika dílnách, kde vyrábí spoustu krásných a žádaných výrobků.

Naše Slovácko, 15.květen 2007

Kyjov má olympijskou medaili

Velkého úspěchu dosáhli ve staré hře zvané bocca klienti kyjovského domova Horizont. Na speciální regionální olympiádě, kterou minulý týden hostil severomoravský Zábřeh, získali bronz.
Přestože se hře, která připomíná oblíbený petanque, věnují teprve rok, při první účasti na soutěžním klání obsadilo družstvo mužů třetí místo. „Pro naše klienty je to velký úspěch. Do hry se mohou zapojit i ti, kteří mají těžší mentální postižení. Nemusí totiž vykonávat žádný velký pohyb, jako je tomu například u fotbalu nebo stolního tenisu,“ vysvětlila vychovatelka Ludmila Školudová, která je zároveň trenérkou týmu. Další klání čeká klienty už začátkem června, kdy se utkají v domácím prostředí a soutěžit budou s družstvy z jednotlivých pavilonů.

Žďárský deník, 31.květen 2007

Žijí sportem

Handicapovaní v Zubří. Celkem pět sportovních dnů stráví bezmála dvě stě lidí s mentálním postižením ze sousedního Jihomoravského kraje v areálu dětského tábora nedaleko obce Zubří. Letošnímu dvaatřicátému ročníku počasí příliš nepřeje, ale sportovního ducha účastníků trocha dešťových kapek nic neubrala.

Kdo si myslí, že těžce mentálně postižení lidé musejí jen sedět za zdmi léčebného zařízení, ten za posledních dvaatřicet let neslyšel o sportovních dnech, které se pravidelně konají v areálu dětského tábora nedaleko Zubří.

Na sto devadesát nadšených závodníků se od pondělí do pátku vzájemně srovnává hned v několika disciplínách. „Je tu běh, i přes překážky, skok do dálky, hod koulí i kriketovým míčkem,“ přiblížil sportovní klání Zdeněk Dvořák, vychovatel ze zařízení Zámek Břežany, které akci poslední dva roky pořádá.

Ne každý účastník stačí na všechna sportovní odvětví. „Pro ty méně sportovně nadané připravujeme nejrůznější hry a úkoly. Medaili však může dostat kdokoli,“ řekl Dvořák. „V úterý se házelo pětikilovou koulí do dálky. Někteří hodili kolem jedenácti metrů, což je velice slušný výkon,“ dodal vychovatel.

O body a výsledky však při pětidenním pobytu nejde. „Zejména je to příležitost pro naše klienty setkat se, pobavit se a zasportovat si. Časem zde vznikla opravdu pevná přátelství,“ konstatoval Zdeněk Dvořák.

Mezi stany u rybníka nalezli někteří i lásku. „Jsem tady už po šesté a nejvíc se mi tu líbí diskotéka, oslavy mých dnešních narozenin a to, že jsem tu se svým klukem,“ svěřila se právě třiadvacetiletá Julie Badžová z Břežan u Znojma. Svého přítele podporuje nejen v obtížných disciplínách. „Na fyzičku je náročný hlavně orientační běh. Moc mi pomáhá Julčino povzbuzování. Dobrý jsem byl v přehazované, při které záleží na tom, abyste správně chytli míč,“ podělil se o zážitky třiadvacetiletý Ladislav Pavlovský z Nezamyslic.

Naše Slovácko, červenec 2007

Kyjovský Domov Horizont si Rakušané vyhlédli přes internet

O tom, že internet nemusí sloužit pouze k vyhledávání nejrůznějších údajů, se přesvědčili klienti kyjovského ústavu sociální péče, který před několika měsíci změnil jméno na Domov Horizont. Díky internetovým stránkám totiž navázal úzkou spolupráci s rakouskou motokárovou společností. Ze všech podobných zařízení našeho regionu si Rakušané vybrali právě to kyjovské. „Jedná se o firmu, která v Rakousku provozuje motokáry. Nás si vyhlédli pomocí internetu, protože se jim líbilo, jakým způsobem máme zpracovány stránky,“ vysvětlil sociální pracovník domova Michal Kameník. Osobně se obě spřátelené strany setkaly už koncem května na motokárovém dnu v Dubňanech. „Tady nám zástupci rakouské společnosti předali dárkový šek v hodnotě pětadvacet tisíc korun. Na oplátku jsme je minulý pátek zase pozvali k nám, aby si naše zařízení mohli pečlivě prohlédnout. Mimo to, že si s nimi klienti zahráli fotbal, jsme se také společně dohodli, že peníze použijeme k zakoupení dvou jízdních kol,“ prozradil Kameník.

Také do budoucna by obě strany chtěly spolupracovat. „Přestože komunikujeme hlavně přes mail, rádi bychom naši spolupráci i nadále rozvíjeli. Pro naše klienty je totiž kamarádství s lidmi, kteří se pohybují okolo motokár, něčím úplně novým,“ dodal Kameník.

Naše Slovácko, 9.říjen 2007

Mentálně postižení najdou nové přátele

Úporné zápolení o každý kousek hřiště, pohledné situace, nad kterými by plesalo srdce snad každého trenéra a také spousta povedených gólů. To vše se minulou středu odehrálo na malém fotbalovém hřišti v areálu kyjovského ústavu sociální péče.

Pět družstev, která reprezentovala podobná zařízení v rámci Jihomoravského kraje, změřilo své síly na tradičním podzimním turnaji v malé kopané. „Ze všech sportů mají naši klienti nejraději právě fotbal. Kromě toho, že ho pravidelně sledují v televizi, chtějí ho také hrát aktivně. Rozhodli jsme se tedy, že budeme pravidelně pořádat turnaj, na kterém si mohou nejen vyzkoušet své fotbalové dovednosti, ale hlavně porovnat formu s ostatními soupeři,“ vysvětlil vychovatel Radek Machálek, který zároveň zastává funkci trenéra kyjovského týmu. Přestože se jedná především o sportovní akci, k hlavnímu poslání turnaje patří setkání mentálně postižených sportovců. „Pro všechny zúčastněné je to příjemné zpestření volného času, hlavně se zde ale seznámí s novými přáteli a poznají jiné prostředí,“ objasnil pracovník Ústavu sociální péče v Nezamyslicích Zdeněk Kroupa. Každé střetnutí se přitom nese v duchu fair play. „Kluci se snaží podat co nejlepší výkon a chtějí ukázat, co všechno umí. Zároveň hrají velmi ohleduplně, aby nikoho nezranili,“ uvedl Rudolf Hudec ze Zeleného domu pohody v Hodoníně, který všechny tyto akce pro mentálně postižené pokládá za velký přínos.

„Je úžasné, jak tito sportovci dokážou být zapálení pro hru. Pro mě je to pokaždé obrovský zážitek, a proto se vždy rád přijdu podívat a podpořit je,“ pochvaloval si krajský radní Jan Letocha, který obstaral slavnostní výkop osmého ročníku turnaje.

Kyjovské noviny , 2.listopad 2007

Každé sportovní klání je vítanou změnou

Řadu let organizují v kyjovském Domově Horizont pro své klienty a klienty několika dalších sociálních zařízení mezi jinými akcemi také fotbalový turnaj. Letos na hřiště Horizontu nastoupilo pět mužstev a vítězství si odvezli kluci z Nezamyslic.

Jak uvedl vychovatel a trenér vítězů Zdeněk Kroupa, jeho svěřenci mají fotbal ve velké oblibě, tvrdě trénovali několik měsíců, a tak trochu si do Kyjova pro vítězství přijeli. Jejich úsilí se jim vyplatilo a přineslo kýžený úspěch. Kromě prvenství si domů odváželi i čepice s emblémem Jihomoravského kraje, které na turnaj pro nejlepší družstvo přivezla členka Zastupitelstva JM kraje a výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Jaroslava Baštařová. Stejně jako organizátoři a vychovatelé i ona vyzvedla přínos takových akcí, kdy si kluci vyzkouší, co umí, co se naučili a své snažení podpoří nezdolným sportovním duchem. „Já tato setkání velmi vítám a ráda se jich účastním. Myslím, že je dobré tradici udržovat a vymýšlet i další, v čem se tito lidé mohou setkávat a měřit síly,“ vyzvedla účel sportování mentálně postižených Jaroslava Baštařová.
Její slova potvrdil i Rudolf Hudec, vychovatel ze Zeleného domu pohody v Hodoníně: „Kluci jezdí do Kyjova na fotbal, ten mají moc rádi, ale těší se na každou soutěž. V příštím roce nás čeká Zubří s atletickými soutěžemi, v Hodoníně každoročně pořádáme v květnu plaveckou soutěž. Myslím, že mají docela výběr.“
Od počátku fotbalového turnaje v Kyjově přichází mezi hráče do Domova Horizont dříve kyjovský starosta, dnes radní Jm kraje Jan Letocha. Slavnostní výkop a cvičnou penaltu si nenechal ujít ani tentokrát. „Sotva jsem se tady objevil, kluci se šli se mnou pozdravit, takže za ty roky je náš vztah hodně kamarádský. Rád se za nimi přijdu podívat a aspoň chvilku jim držím palce. Pro ně je každé takové vybočení z každodenního stereotypu strašně prima,“ zdůraznil Jan Letocha, jehož povzbuzování bylo při prvním utkání Kyjovských slyšet nejvíc.
Druhou turnajovou příčku si za nezamyslickými kluky vybojovalo družstvo z Víceměřic, třetí tentokrát skončili domácí z Domova Horizont, bramborová medaile zůstala na Břežany a s pátým místem odjel domů Hodonín.

Naše Slovácko, 27.listopad 2007

Výrobky mentálně postižených z Horizontu rychle zmizely

Výrobky z keramiky nebo proutí, různé skulptury a dárkové předměty. To vše bylo minulý týden k mání za neobvykle nízké ceny v Kyjově.
V malém sále kulturního domu se za necelé dvě hodiny prodaly výrobky klientů kyjovského domova Horizont. “ Veškeré zboží vyrobili v ručních dílnách v rámci pracovní terapie. Nemohou většinou pracovat v běžných chráněných dílnách, proto je pro ně tato činnost velmi důležitá. Naučí se spolupracovat a velkou radost jim udělá, když je o jejich výrobky zájem,“ uvedla vedoucí výchovy Dáša Novotná. Podle ní se díky této akci dostanou klienti domova více do povědomí veřejnosti.
Největší zájem byl o výrobky ze dřeva, proutí, keramiky, ale také například o ručně tkané koberečky. „Asi jako většina chlapů, i naši klienti v dílně rádi pracují s nejrůznějšími nástroji. Mají dobrý pocit z toho, že se jim podařilo něco vytvořit. Velmi je to baví. Jejich výrobky jsou stále více propracovanější a složitější,“ vysvětlil terapeut Milan Izso. Před několika lety je klienti vyráběli pouze ve dvou dílnách, nyní mohou pracovat hned v sedmi. „Máme tu dvě keramické dílny, jednu dřevařskou a tkalcovskou. Zbytek tvoří víceúčelové pracovny, kde se například pletou košíky nebo vyrábějí různé drobné předměty,“ vysvětlila Novotná.
Podzimní termín prodeje vždy netrpělivě vyhlížejí koupěchtiví zájemci. „Mám doma dřevěnou sošku sovy a teď jsem přikoupila i několik keramických věcí. Líbí se mi, jak se do těchto prací promítá fantazie. Musím říct, že autoři jsou opravdu šikovní,“ pochvalovala si zboží Ivana Kovářová.

Archiv článků: