Psali o nás – rok 2008

Naše Slovácko, říjen 2008

Turnaj má mentálně postiženým pomoci najít nové přátele

Fotbalový turnaj, jehož hlavním posláním není samotná hra, ale především setkání mentálně postižených sportovců. Přesně takovou funkci má plnit podzimní klání v malé kopané, které pro klienty ústavů sociální péče z celého Jihomoravského kraje tradičně začátkem října pořádá kyjovský domov Horizont.

Osmého ročníku turnaje se zúčastnilo pět celků. Vedle reprezentantů domácího Kyjova se jako další zástupci našeho regionu představili také mentálně postižení sportovci z hodonínského Zeleného domu pohody. „Naši uživatelé sport nejen rádi sledují v televizi, ale chtějí se mu také aktivně věnovat. Nejraději přitom mají právě fotbal. Na turnaji mají možnost si zahrát i porovnat své dovednosti s ostatními soupeři, ale především se setkají s kamarády nebo navážou nové známosti,“ objasnil hlavní poslání akce sociální pracovník kyjovského domova Horizont Michal Kameník.
Podle Zdeňka Kroupy z ústavu sociální péče v Nezamyslicích, jehož tým se sportovního klání každoročně účastní, je každá taková akce obrovským přínosem. „Myslím, že v posledních letech se sportovní vyžití pro mentálně postižené výrazně zlepšilo. Například u nás pořádáme sportovní hry, kterých se pravidelně účastní podobná zařízení z celé České republiky,“ prozradil vychovatel.
Přestože se na fotbalovém trávníku kyjovského domova Horizont bojovalo o každý balon, hra se vždy nesla výhradně v duchu fair play. „Hráči se sice snaží a chtějí podat co nejlepší výkon, k žádným zákeřným faulům tu ale nedochází. Každý totiž ví, že hraje proti svému kamarádovi, a proto si dává pozor. Jediné co od fotbalistů z obrazovky odkoukali, jsou například způsoby, jak oslavit gól,“ dodal s úsměvem sportovní a kulturní referent domova Horizont Václav Úradník. Z celkového prvenství v turnaji se nakonec radovali hráči z ústavu sociální péče ve Víceměřicích, kteří v penaltovém rozstřelu odsoudili ke stříbrné příčce reprezentanty domácího Domova Horizont. Další zástupce našeho regionu ze Zeleného domu pohody v Hodoníně skončili na pátém místě.

Naše Slovácko, 25.listopad 2008

Horizont má vlastní televizi

Středa, jedna hodina odpoledne. V poslední době asi nejoblíbenější čas uživatelů kyjovského domova Horizont. Začíná totiž vysílat jejich pravidelná zpravodajská relace.
Redaktor s mikrofonem, kameraman, rozhovory, reportáže, soutěže, ale i televizní znělky nebo logo nechybí ve vysílání, které teprve nedávno spustili v kyjovském ústavu sociální péče. „Šlo o nápad jednoho z uživatelů. Už předtím jsme pravidelně pouštěli něco z našich akcí, jednalo se ale jen o klasické přehrávání natočených záběrů nebo prezentaci fotek,“ vysvětlil výchovný poradce Michal Kameník.

Autorem myšlenky moderovaného zpravodajství je osmadvacetiletý Roman Sedláček. „Tato práce se mi moc líbí. Vždy jsem si to chtěl sám vyzkoušet. Napsal jsem si, jak by to mělo fungovat, a pak jsem s tím nápadem zašel za vychovateli.“ zavzpomínal na zrození televize redaktor. Že se nejedná o žádný amatérský počin, dokazují pečlivé přípravy na každé vysílání. „Mým šéfem a zároveň kameramanem je vychovatel Pavel Komárek. Každé pondělí máme poradu, kde se domluvíme, co dáme do vysílání a co nového natočíme,“ prozradil něco ze zákulisí štábu, který vysílá pod hlavičkou Naše televize, redaktor Roman. Výhodou pravidelného středečního vysílání je, že díky uzavřenému televiznímu okruhu jej mohou uživatelé zhlédnout ve všech budovách. „Vysílání pouštíme přes centrální přehrávač a je tak úplně jedno, jestli se kluci zrovna dívají na pokoji nebo v herně. Do konce roku máme navíc slíbený nový grafický program, takže reportáže půjdou lépe stříhat nebo doplňovat o různé informace či titulky,“ dodal Pavel Komárek, vychovatel a kameraman v jedné osobě.

Kromě zpravodajských informací se na obrazovkách Naší televize začala nově objevovat soutěž nazvaná Horizont hledá talent. „Každý obyvatel se může přihlásit a soutěžit s nějakou dovedností. Podobný program se vysílá na jedné slovenské stanici.
„Do budoucna bych chtěl ještě do programu zařadit informace o počasí,“ prozradil své plány redaktor.

Archiv článků: