Psali o nás – rok 2010

NAŠE SLOVÁCKO, 26.leden 2010

Režisérka Katka Hornová dokončila práci na svém třetím filmu

HODONÍN – Jen pouhé tři měsíce se psal scénář a za dalšího čtvrt roku bylo vše natočeno, sestříháno a zrealizováno. 
Řeč je o dalším filmovém počinu známé hodonínské scenáristky, režisérky a kameramanky Katky Hornové, která se nepravidelně podílí i na přípravě televizního zpravodajství z našeho regionu. Po filmech Karlička Červená a Svět s vůní mentolu se v její domácí střižně zrodil půlhodinový snímek s latinským názvem Lucida Momenta, což znamená záblesky světla či světelné momenty. Ani třetí autorčino dílko přitom nijak nevybočuje z vyjetých kolejí a je určeno především pro pražský mezinárodní festival Mental power, jehož hlavní myšlenkou je vytvořit podmínky pro uměleckou seberealizaci lidí s mentálním postižením a podílet se tak na jejich duševním rozvoji. 
„Vždy se snažím, aby na festival směřoval film, který je udělán zbrusu nově a není nijak příbuzný s předchozím tématem. Lucida Momenta se tak skládá ze dvou příběhů inspirovaných určitým dobrodružstvím,“ přibližuje Katka Hornová nejnovější titul, 
který dala dohromady během půl roku z jednotlivých životních postřehů a situací. V prvním příběhu si hlavní hrdina během golfové hry všimne zajímavého reliéfu Pálavy, jenž ukrývá Egyptské pyramidy, avšak v touze po zjištění pravdy se dostane do konfliktu se zákonem. Druhý příběh je inspirován předvánočním obdobím, kdy světem poletují známé dopisy typu – desetkrát opiš a pošli svým známým, nebo se stane nějaké neštěstí. K osudové mýlce dojde i tentokrát, ale v závěru, kdy se oba příběhy propojí, vše nabere směr k happyendu. 

„Jediným článkem nového filmu, který se může považovat za takzvaně zaběhlou věc, jsou herci. Již tradičně jsem využila spontánnosti a upřímného nadšení pro věc, jakou oplývají klienti Zeleného domu pohody v Hodoníně a Dětského domova Vřesovice, naopak prvního obsazení se dočkali i kamarádi z kyjovského Domu Horizont,“ vyjmenovává scenáristka své nejbližší spolutvůrce, přičemž vyzdvihuje především představitele hlavní role Romana Sedláčka, který už se na Kyjovsku mediálně proslavil 
vedením malé televize. „Je to Televize NTV vysílaná v rámci Domova Horizont a Roman si při přípravě jednotlivých pořadů počíná až neuvěřitelně profesionálně. Do našeho filmu jsme zapojili i jeho parťáka Dušana Murka, jenž v příběhu hraje roli chladného až cholerického vyšetřovatele.“ 
Většina scén se točila během podzimu na Pálavě, pro kterou má režisérka osobní slabost, další exteriéry nabídla města Kroměříž, Mikulov, Praha a vinný sklep v Dolních Bojanovicích. Přeložený název filmu záblesky světla pochází z lékařského žargonu a vystihuje krátké životní úseky, ve kterých se duševně nemocný člověk chová normálně. „Ten pojem se mi velmi líbil. Mám totiž pocit, že právě ta možnost natáčet mezi takto postiženými dětmi nebo v podstatě muži a ženami, jsou pro mě Lucida momenta. Je to určitě velký záblesk ze trny, když je můžeme na krátký čas vytáhnout z reality všedního života, natočit film a najít pro něj nadšené sponzory a partnery,“ nastiňuje Katka Hornová svá osobní pozitiva při přípravě titulu. Přitom jak dodává, tak si neváží pouze herců a pracovníků jednotlivých specializovaných zařízení, ale i subjektů, kteří ochotně nabídli pomocnou ruku při natáčení, jako například hodonínská nemocnice či břeclavská věznice. 
„Jsou místa jako například patologie či vězení, kam je velmi těžké se dostat (s kamerou) a nám se to podařilo. Největší patálie přitom byli v hojně navštěvovaném bludišti na pražském Petříně, kde se také točila menší scéna a tamní aktivní hlídač nám neomaleným způsobem hodně pokazil radost z natáčení. Ale i v tom je zkrátka prvek určitého postižení,“ pokračuje Hornová. 
Ještě předtím, než Lucida Momenta i se svým doprovodným štábem zamíří do české metropole, bude mít menší předpremiéru pro rodiče herců a částečně i pro veřejnost, a to ve Vřesovicích.. V obci se speciálním zařízením už si dokázali získat pozorné publikum, které bude prvním barometrem případných pražských nadějí a šancí. Na začátku června si pak snímek Katky Hornové prohlédne porota čtvrtého ročníku festivalu Mental power, jehož osobností letos bude populární herečka Taťána Wilhelmová. Festival je stále ojedinělým projektem a Hornová se svými herci na něm slavila již pár úspěchů. Karlička Červená získala hlavní cenu a Svět s vůní mentolu si odnesl ocenění za nejlepší mluvené slovo. Něco málo si proto slibuje i od završení své trilogie. „Podmínky pro realizaci svého třetího filmu jsem měla velmi dobré, takže“ se daly najít krásné exteriéry. I herci byli úžasní, proto by mě potěšilo, aby byla oceněna hlavně jejich práce a nadšení. Na druhé straně, ale doufám, že mi někdo nevytkne, že si z mých hereckých kamarádů dělám legraci nebo je snad dokonce využívám ke svým osobním ambicím. Film je kontroverzní, nikoliv však zákeřný,“ dodala na závěr Katka Hornová. 

SLOVÁCKO, 30.březen 2010

Klienti Horizontu hráli ve filmu

Klienti kyjovského Domova Horizont se zhostili filmových rolí ve snímku, který v červnu poputuje na filmový festival Mental Power v Praze. Jeho autorkou je kameramanka Katka Hornová a svůj nový film pokřtila před pár dny v Dětském Domově ve Vřesovicích.
Nese název Lucida Momenta a stejně jako v předchozích snímcích, i tentokrát dostali při natáčení šanci mentálně postižení. Katka Hornová, coby kameramanka, ale také scénáristka k natáčení oslovila hned tři jihomoravská zařízení, která se věnují péči o mentálně postižené.
Kromě vyzkoušeného zařízení ve Vřesovicích a Zeleného domu Pohody v Hodoníně poprvé i Horizont.
Pro filmový Festival Mental Power natočila Katka Hornová svůj první film v roce 2008 s mentálně postiženými, pohádkový příběh Karlička Červená. O rok později Svět s vůní mentolu, kde herci získali třetí cenu za nejlepší mluvené slovo. Následně se rozjelo podzimní natáčení dobrodružného filmu Lucida Momenta, s jehož základní myšlenkou přišlo OS Hendaver z Prahy.

HODONÍNSKÝ deník.cz, 2.4.2010

Postižení z Kyjova mohou bydlet sami. Uvidí se, kteří.

Možnost vlastního samostatného bydlení dostanou klienti Domova Horizont v Kyjově. Touží po samostatném životě a některým se tento sen splní díky stavbě takzvaného podporovaného bydlení. V něm si vyzkouší svou nezávislost. Pro některé z nich je to šance naučit se žít mimo areál domova.

Přihlášku si mohl podat každý z obyvatel domova, bez ohledu na věk nebo postižení. Výběrová řízení, která určí vhodné klienty k samostatnému bydlení, právě končí. Výsledky budou brzy známé.

„Hlavním účelem je přechod z rezidenčních služeb do přirozeného sociálního prostředí. Budou dělat spoustu věcí sami, budou se muset sami o sebe postarat, vařit, uklízet, prát. Pak by si každý měl najít práci a když se to podaří a budou šikovní, přestěhují se mimo domov,“ uvedla vedoucí terapeutických činností domova Marta Gottliebová.

Výběrového řízení se účastní uživatel a jeho klíčový pracovník. Vzájemně se doplňují. Komise je tvořena ředitelkou, vedoucím aktivizačních a terapeutických činností, sociálními pracovníky a koordinátorem podporovaného bydlení. Hlavním předpokladem pro výběr je získat nové schopnosti a dovednosti.

Kyjovské noviny, duben 2010

Stolní tenis v Horizontu
 

Domov Horizont Kyjov pořádal jubilejní již 10. ročník turnaje ve stolním tenise.
Kromě domácích hráčů se zúčastnili turnaje sportovci z Hodonína, Nezamyslic, Víceměřic, Zlína, Střelic, Břežan a Šternberka.
Hrálo i družstvo žen, které bylo složeno z osmi hráček výše jmenovaných domovů. Na 3. místě v kategorii žen se umístila Iveta Rajzová ze Šternberka, 2. místo patří Julii Badžové z Břežan a vítězkou této kategorie se stala Marie Přikrylová ze Zlína.

Ve finálové skupině mužů se na 3. místě umístil Miroslav Hruban z Kyjova, 2. místo putuje zásluhou Josefa Konečného do Nezamyslic a 1. místo patří Josefovi Slovákovi ze Zlína. Nejlepších deset hráčů předvedlo ve finálové skupině velmi kvalitní a dobrou hru. Pro mentálně postižené sportovce je každá sportovní akce velkou příležitostí si zasoutěžit a poměřit síly se sportovci z podobných zařízení.

Kyjovské noviny, duben 2010

V pátek 12. března pořádalo Centrum služeb pro seniory Kyjov koncert Dechové hudby Základní umělecké školy Kyjov s kapelníkem Jiřím Pimkem. Koncert se uskutečnil v sále Domova Horizont. Vystoupení žáků ZUŠ Kyjov se setkalo s velkým ohlasem jak u obyvatel Centra služeb pro seniory, tak u klientů Domova Horizont, kteří si závěrem zazpívali písně s účinkujícími a zatančili.

HODONÍNSKÝ deník.cz, 27.4.2010

Den Země slavili hrou a chutnáním medu

Při oslavách Dne Země si v Kyjově školáci vyzkoušeli třídění odpadů, vědomosti o ekologii nebo sledovali divadlo. Největší tlačenice byla v městském parku ovšem u hřiště a u ochutnávky medu.
„Přichystali jsme si na dnešek devět set malých oplatků, na které dáváme tři druhy medu. Oplatky už v podstatě žádné nejsou,“ radoval se ze zájmu dětí v polovině akce předseda kyjovských včelařů Miroslav Smolík. Pod vedením sdružení Kyjovské Slovácko v pohybu si děti mohly formou her prověřit své znalosti z ekologie a také se dozvědět něco nového. Přímo v parku jim pak několikrát zahráli klienti komunity Krok ekologicky laděné divadlo. Totéž v loutkovém provedení bylo pak na kulturním domě.

SLOVÁCKO, 4.květen 2010

Vozíčkáři vyrazili do Lednice

Ve dnech 19. – 23.4.2010 jsme spolu s našimi uživateli z Domova Horizont v Kyjově prožili krásný slunečný týden v Hippoclubu Lednice. V tomto penzionu jsme se ubytovali po předcházejících zkušenostech z minulého roku, kdy jsme jeho služby využili poprvé.

Stejně jako loni, jsme byli spokojeni se službami tohoto penzionu a touto cestou by jsme rádi poděkovali všem, kteří se o nás po celou dobu pobytu vzorně starali. Zvláštní poděkování patří paní Myslíkové, která nám opět umožnila krásnou projížďku zámeckou zahradou. Jízda na kočáře, taženém dvojspřežím, se našim uživatelům velmi líbila a na tento zážitek budou dlouho vzpomínat. Obec Lednice se nám moc líbila a krásné počasí nám umožnilo si ji prohlédnout spolu se zámeckým parkem, Minaretem, skleníkem , akváriem Malawi a výstavou Tajemná Indonésie. Velmi nás potěšilo bezbariérové řešení komunikací v centru obce.

Kyjovské noviny, květen 2010

Obyvatelé kyjovského Domova Horizont touží po nezávislosti

Řada obyvatel Domova Horizont v Kyjově touží po samostatném životě.
Sen některým z nich se zanedlouho naplní díky stavbě tzv. podporovaného bydlení.
 V podporovaném bydlení klienti Domova Horizont vyzkouší svou nezávislost, jejímž konci by mohl být život mimo areál domova. Na místa v tomto projektu vyhlásil domov výběrové řízení. Přihlášku si mohl podat každý z jeho obyvatel bez ohledu na věk nebo postižení. 
 „Chtěl jsem to zkusit. Jestli se to povede, budu rád. Když ne, budu v domově pokračovat stejně jako doposud,“ řekl jeden z uchazečů Roman Roch.

„Na chráněné bydlení se velice těším. Budu mít možnost vyzkoušet věci, které jsem doposud nemohl dělat. Třeba si jít nakoupit, sám si vyprat. Já jsem ještě nikdy nevařil, tak se těším, si něco uvařím. Budu se o sebe starat jako normální člověk,“ ocenil projekt další klient domova Mirek Hruban.
I když se každý z uchazečů těší, přechod k samostatnému bydlení nebude jednoduchý. Existuje proto možnost cesty zpět do Horizontu. „Poté, co si osvojí dovednosti a znalosti, které potřebují k životu ve společnosti, měli by se stěhovat do měst nebo vesnic, podle toho, kde se podaří sehnat ubytovací kapacity. Tam by měli žít samostatně nebo s podporou sociálních služeb,“ vylíčil možnou budoucnost svých klientů vedoucí sociálního úseku domova Michal Kameník. Vrátit by se jim měla i způsobilost k právním úkonům.

Slovácko, 1.červen 2010

Klienti Horizontu se naučí bydlet samostatněji

Nové a hlavně samostatnější bydlení mají klienti kyjovského Domova Horizont. Získali ho s novou přístavbou. Z tamních mentálně či fyzicky postižených zaměstnanci vybrali deset, kteří si teď vyzkouší samostatnější život. Mnoho z toho, co jim dříve zajistili pečovatelé, si budou zařizovat sami.

Jde ale jen o první krok. Tím následujícím by mělo být další osamostatnění, kdy si klienti najdou práci a poté i úplně samostatné bydlení mimo Domov Horizont. 

Deník, 2.červen 2010

Letní den v domově Horizont

Tradiční akcí v Domově Horizont Kyjov bývá Letní den se sportovní besídkou. Bohužel, stejně jako vloni, fotbalové utkání předčasně přerušil déšť. I přesto rodiče a návštěvníci viděli taneční vystoupení klientů a dobrovolnic. Při takových akcích je možno nahlédnout do terapeutických dílen. Probíhala ukázka večerní školy, dramatického kroužku a pohybového kroužku. Počasí sice nepřálo, ale nálada byla výborná. klienti DH vždy rádi předvedou své dovednosti a návštěvníci si zase rádi koupí originální výrobek.

Kyjovské noviny , červen 2010

Den Země slavili v parku

Kyjovští školáci si užili již čtvrtý Den Země v městském parku. Zorganizovalo ho občanské sdružení Kyjovské Slovácko v pohybu ve spolupráci s dalšími organizacemi.

Ochutnat med od kyjovských včelařů nebo si zkusit výrobu košíků či keramiky u stánku Domova Horizont mohly děti, které se zúčastnily letošních oslav Dne Země. „Našim hlavním cílem je vtáhnout děti do přírody, ukázat jim, že hrát se dá i jinde než jen u počítače,“ vypíchla cíl akce členka o. s. Kyjovské Slovácko v pohybu Hana Horňáková. V parku ale nechyběla ani prezentace společnosti Ekor, kde si účastníci Dne Země z mnoha kyjovských škol mohli osvěžit paměť při třídění odpadků. Podle Horňákové totiž děti mohou třídění odpadu přenášet také na své rodiče, a pokud se mu učí od raných let, berou ho později jako samozřejmost.

Další akcí spojenou s přírodou bylo vítání ptactva. V neděli 2. května měla veřejnost možnost vyrazit v šest ráno z parkoviště u Penny Marketu společně s ornitologem na naučnou stezku přírodou. Účastníci se učili rozpoznat ptačí zpěv a byli zasvěceni do tajů kroužkování ptáků.

Kyjovské noviny , červen 2010

LUCIDA MOMENTA

Kameramanka Katka Hornová pokřtila svůj nový film. Nese název Lucida Momenta a stejně jako v předchozích snímcích i tentokrát dostali při natáčení šanci mentálně postižení. Už první film Katky Hornové, pohádkový příběh Karlička Červená, získal hlavní cenu na filmovém Festivalu Mental Power určeném pro mentálně postižené herce. O rok později dostala na témže festivalu třetí cenu za nejlepší mluvené slovo s filmem Svět s vůní mentolu. Následně se rozjelo podzimní natáčení dobrodružného filmu Lucida Momenta, jehož premiéra proběhla v Dětském domově ve Vřesovicích před pár dny. „S myšlenkou natáčení filmů s mentálně postiženými přišlo občanské sdružení Handaver z Prahy, které zjistilo, že handicapovaní mají určité herecké schopnosti. To se úžasně osvědčilo, všichni, kteří se na filmech podílejí, sledují úžasný vývoj těch dětí,“ ocenila prvotní nápad kameramanka a režisérka Katka Hornová. Při práci oslovila tři zařízení, která se na okrese Hodonín věnují mentálně postiženým. S Dětským domovem ve Vřesovicích a Zeleným domem pohody v Hodoníně spolupracovala již v minulých letech. Nově natáčela s klienty Domova Horizont v Kyjově. „Já myslím, že to byla obrovská příležitost pro naše uživatele. Byli tím přímo nadšeni a myslíme si, že se rolí zhostili poměrně dobře,“ zhodnotila přínos svých klientů vychovatelka Domova Horizont Marie Gottliebová. „Naše spolupráce s Katkou Hornovou je tříletá a patří jí za to velký dík, protože nás vlastně do tohoto projektu zatáhla. Našim klientům se zvedá sebevědomí a oni rostou a rostou,“ pochválil kameramanku ředitel Zeleného domu pohody Petr Srnec. Natáčení probíhalo v Praze, na vánočních trzích v Brně, na Pálavě, ale i na patologii hodonínské nemocnice, v psychiatrické léčebně v Kroměříži a dokonce ve vězení.

Slovácko, 8.června 2010

DREAMNIGHT

Dreamnight neboli Noc snů, to je akce, již každoročně pořádají zoologické zahrady na celém světě pro mentálně a tělesně postižené děti. V té hodonínské se třetího června konal její už čtvrtý ročník. „O noci snů k nám pravidelně přicházejí děti ze Zelených domů pohody v Hodoníně a slovenské Skalici, z kyjovského Domova Horizont a z hodonínské Duhové školy.

Veškerá naše pozornost patří jen jim, jsou našimi hosty s označením VIP, “ řekla mluvčí zoo a organizátorka akce Bohuna Mikulicová. V programu, jenž pro ně zoo připravila, si nejdříve děti nechaly od žáků ZUŠ na tvář namalovat zvířátko a pak se vydaly za kontaktními zvířecími kamarády. Mezitím šperkař Lubomír Fuchs připravil dětskou šperkařskou dílničku a za svůj pultík se postavil DJ Luděk Ptáček. Krásnou tečku za programem udělala srdečná a energií nabitá zpěvačka Helena Zeťová. Nechyběl ani obligátní raut a dáreček na rozloučenou.

Mladá Fronta Dnes, 11.června 2010

Učí se krájet nožem, aby mohli jednou žít sami

Pět dvoulůžkových pokojů se společnou kuchyní užívají od května mentálně postižení klienti. Pokud obstojí, osamostatní se.

Jednou se mu možná splní jeho velký sen. První krůček už má od začátku května za sebou. Řeč je o mentálně postiženém Dušanu Murkovi, který využívá služeb v kyjovském Domově Horizont pro mentálně postižené muže.

Domov Horizont jemu a devíti dalším klientům zařídil v nové bezbariérové půdní vestavbě ve svém areálu pět dvoulůžkových pokojů se samostatnou kuchyní, obývacím pokojem i moderním sociálním zařízením.

Tam si teď mohou na vlastní kůži mentálně a zároveň také tělesně postižení vyzkoušet, co obnáší každodenní péče o domácnost, kterou dosud nikdy nezažili.

Pokud v této zkoušce handicapovaný Dušan obstojí a naučí se dobře zvládat nástrahy života, pomohou mu pracovníci Horizontu jeho největší sen splnit. Jednou by tak skutečně mohl žít ve svém bytě ve městě. „Líbí se mi tady. Naučím se spoustu nových činností, které budu určitě potřebovat. V budoucnu si totiž plánuji založit rodinu,“ řekl spokojený uživatel jednoho z pěti dvoulůžkových pokojů Dušan Murko. Že desítka klientů v areálu Domova Horizont velmi stojí o to, aby mohla žít jako „normální“ lidé, potvrdila i vedoucí aktivit Horizontu Marta Gottliebová.

„Začínají úplně od nuly. Učí se krájet nožem, zapínat mikrovlnnou troubu, obsluhovat rychlovarnou konvici,“ přiblížila žena, která s muži ve věku mezi třiatřiceti až pětačtyřiceti lety s kombinovaným postižením denně pracuje.

Také další z klientů takzvaného podporovaného bydlení Mirek Hurban si pochvaluje, že i on měl to štěstí vyzkoušet si, co obnáší každodenní starosti běžného člověka a hlavně obstarávání domácnosti. „Jsem rád, že se naučím vařit, nakupovat, rád chodím večer do města,“ libuje si mentálně postižený muž. Praní a žehlení, které řada hospodyněk nesnáší, naopak miluje další klient domova David Vácha. „A hlavně se mi tady líbí, že žijeme jako opravdová rodina,“ zareagoval. Že to ale není až tak jednoduché, přiblížila Marta Gottliebová. „Klienti se musí naučit vše postupně. Proto mají k dispozici tři pracovníky, kteří se u nich v podporovaném bydlení střídají a pomáhají jim,“ vysvětlila. Přesto je přesvědčená, že většina z této první desítky bude skutečně samostatného života v budoucnu schopná.

„Už teď si umí udělat sami snídaně a vaří si také večeře. A o víkendech se o sebe postarají co se týče jídla kompletně,“ obdivuje jejich snahu.

Newsletter ROP Jihovýchod 06/2010

Nové bydlení pro postižené

Na konci května bylo v areálu Domova Horizont v Kyjově slavnostně otevřeno Podporované bydlení nad budovou školy. V těchto nových ubytovacích kapacitách bude bydlet 10 uživatelů ve dvoulůžkových pokojích. Domov Horizont poskytuje celodenní podporu
a péči chlapcům a mužům od tří let s mentálním postižením a s mentálním postižením v kombinaci s postižením tělesným.
V současné době služby Domova Horizont využívá téměř 230 klientů. Hlavním významem podporovaného bydlení je rozšíření dovedností a schopností zde žijících uživatelů a jejich příprava na přechod z rezidenčních služeb do přirozeného prostředí.
V podporovaném bydlení si uživatelé s pomocí pracovníků osvojí dovednosti, které budou v životě potřebovat, jako například nakupování, úklid, hospodaření s penězi a další. Podporované bydlení v areálu Domova Horizont se nachází v samostatné budově
se samostatným bezbariérovým vchodem a výtahem. ROP Jihovýchod přispěl na půdní vestavbu bydlení 7 milionovou dotací.

Kyjovské noviny , září 2010

Tábor spojil zdravé a postižené děti

Prázdniny byly plné letní táborů. Neužívala si je ale jen zdravá mládež, ale také postižené děti. Do Vřesovic přijelo padesát chlapců a dívek ze sociálních zařízení z okolí. Na deset dnů se v táboře setkali klienti dívčích i chlapeckých zařízení z Velehradu, Kyjova, Hodonína a Břeclavi. Společně s nimi tu trávily čas i zdravé děti.
„Ta myšlenka spojit zdravé děti a děti s handicapem je krásná. Děje se to nenásilnou formou během her a dalších součástí programu a myslím, že obě skupiny to obohacuje,“ domnívala se vedoucí tábora Michaela Karanov. „Tábor je motivovaný středověkými rytíři. Děti plní různé úkoly, například včera sbíraly bylinky a vyráběly pytlíky, které je ochrání od zlých duchů, dnes postavily hradní oboru,“ přiblížila náplň tábora programová vedoucí Marta Jašková.

Pobyt si chválili také svěřenci jednotlivých zařízení sociální péče. „Nejzajímavější je, že s námi vedoucí dělají různé hry. Prostředí je moc pěkné, moc se nám tady líbí, a když to bude možné, pojedeme za rok znovu,“ řekla
Monika Benešová z Kopretiny Velehrad. Díky partnerům z Hodonínska a Břeclavska, kteří pobyt dětí podpořili, do Vřesovic přijela za táborníky také celá řada hostů jako country skupina, CM Olina nebo zpěvák Jožka Černý. Nezapomenutelný byl pro všechny i výlet na Hrad Buchlov, pošmourné počasí zase bylo ideální příležitostí vyzkoušet si karaoke.

Martek Medical Magazín, červenec-srpen 2010

Chráněné bydlení

Možná se už někomu z Vás stalo, že jste nakupovali a vedle Vás, tak trochu nerozhodně, nakupovala skupinka zdravotně postižených osob. Nikdo je nedoprovázel a Vy jste se tomu tiše podivovali a říkali si, zda to zvládnou? 
Pravděpodobně někde v blízkosti bylo vybudováno nové bydlení pro postižené, takzvané – chráněné neboli podporované, které nahrazuje trvalé doživotní umístění v ústavu sociální péče a má za cíl umožnit lidem s mentálním, tělesným nebo psychickým postižením žít s pomocí osobních asistentů ve vlastním domově, podle svých potřeb a zájmů. Poskytovatelé těchto služeb musí dodržovat základní povinnosti, které jsou uvedeny v zákoně o sociálních službách, kde jednou ze základních povinností je dodržování standardů kvality sociálních služeb. 
Klienti těchto zařízení si teď mohou na vlastní kůži vyzkoušet, co obnáší každodenní péče o domácnost, kterou nikdy nezažili. 
Nové situace zvládají pomalu, ale s obrovskou vůlí a nadhledem. Už vědí, že nic nejde okamžitě, vždyť začínají úplně od nuly, učí se vařit, zapínat mikrovlnou troubu, krájet nožem, prát, žehlit i hospodařit s penězi. 

Takovým bydlením se mohou pochlubit i v Kyjově, kde se již tyto služby staly skutečnou alternativou k ústavní péči. 
V měsíci květnu 2010 bylo v areálu Domova Horizont otevřeno „Podporované bydlení“ pro 10 uživatelů, v pěti dvoulůžkových pokojích, které se nachází v samostatné budově s bezbariérovým vchodem a výtahem. K dispozici mají tři pracovníky, kteří jim s velkou dávkou trpělivosti pomáhají v náročné cestě, která vede k integraci postižených do běžné společnosti. Na půdní vestavbu bydlení přispěl ROP jihovýchod 7 milionovou dotací. 
Při jedné z obchodních návštěv jsme toto, v poslední době hodně diskutované téma, nemohly opomenout. Ptám se: „Jak jim to jde?“ „Je to pro ně velká změna, ale moc se těšili, že konečně budou žít v opravdové rodině,“ odpovídá mi na otázku vrchní sestra domova. Loučily jsme se s přáním, aby se pro klienty stalo chráněné bydlení domovem, ve kterém budou mít nejen pocit bezpečí, ale i soukromí. 

Hodonínské listy – září 2010

Pod pirátskou vlajkou

V pirátském duchu se nesl již 22. letní rehabilitační pobyt pro lidi s mentálním postižením. Ten od 1. do 14. srpna 2010 uspořádala ve Vizovicích Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR, okresní organizace Hodonín (SPMP Hodonín).
Každé dopoledne probíhalo rehabilitační cvičení, kromě něj však posádky plnily úkoly v rámci celotáborové hry, nazvané Pod pirátskou vlajkou. Na začátku plavby měli piráti k dispozici jen starou mapu, na které však nebyla zakreslená pevnina. Během svého putování z ostrova na ostrov získávali za splněné úkoly kousky mapy nové, aby se mohli vydat za králem Revikem VII. Tomu vrátili poklad nalezený na jednom z navštívených ostrovů a mimo to jej požádali o přijetí do královského námořnictva. Během své plavby navštívili naši piráti vizovickou čokoládovnu a zámecký park, prohlédli si Zoologickou zahradu v Lešné a ve čtvrtek 12. srpna se za nimi přijel podívat a zazpívat Petr Bende s cimbálovou muzikou Grajcar. I letos vystoupili bez nároku na odměnu a stejně jako dříve byl jejich koncert pro všechny obrovským zážitkem.
Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením je občanské sdružení s celorepublikovou působností. Okresní organizace Hodonín vznikla v roce 1973, v loňském roce evidovala 180 členů. Pokud se o nás chcete dozvědět více, najdete nás na webové adrese www.spmp-hodonin.wz.cz.

Kyjovské noviny , listopad 2010

V Kyjově se konal veletrh sociálních služeb

Pohodlně získat informace o sociálních službách mohla veřejnost na Veletrhu sociálních služeb, který zcela zaplnil kyjovské náměstí. Jednalo se o nadregionální událost, město Kyjov na ní spolupracovalo s Veselím nad Moravou a Hodonínem. O své nabídce informovaly zájemce a kolemjdoucí tři desítky organizací.
„Jde nám především o to, aby se lidé dozvěděli, kde příslušnou službu naleznou. Proto se tu objevily také organizace z Hodonínska a Veselska. Snažíme se o propojení služeb zdravotnických, pedagogických a sociálních,“ řekla koordinátorka komunitního plánování Jana Jakubíčková.

Nabídku sociálních služeb doplnil bohatý kulturní program, v němž se představili zdejší školáci, ale i část z přítomných organizací, jako Ústav pro nevidomé v Brně Chrlicích nebo kyjovský Domov Horizont.

Kyjovské noviny , listopad 2010

Canisterapie v Horizontu

Canisterapeutické sdružení pro jižní Moravu spolu se Základní kynologickou organizací z Boršova připravilo netradiční setkání, při kterém si mohli klienti Domova Horizont vyzkoušet na vlastní kůži nejrůznější způsoby canisterapie, neboli terapie se psem.
„U nás je canisterapie něco úplně nového, s čím začínáme. Uplatnění může mít například ve speciální školičce, kde motivuje děti k tomu, že mluví, počítají nohy nebo poznávají na pejskovi barvy. Motivuje je vlastně k tomu, že přemýšlejí,“ vysvětlila využití této netradiční metody Pavla Lungová, ze ZKO Kyjov Boršov.

Pro některé uživatele zdejšího domova bylo setkání s pejskem opravdovým zážitkem. Jinde totiž nemají možnost přijít s ním do kontaktu. „Je to pro ně něco hřejivého, mohou si pohladit srst, pejsek jim olizuje ruce. Klukům se uvolní spasmy a nejdůležitější je, že mají radost ze setkání s pejskem. Ti, kteří znají psy z domu, se zase rozpovídají o tom, co jejich pejsek s rodiči dělá a rozvíjí si tak řeč,“ dodala Lungová. Canisterapeutické sdružení pro jižní Moravu jako dobrovolnická organizace prozatím navštěvuje v Kyjově pouze Domov Horizont. Do budoucna by ještě své služby rádo rozšířilo například do mateřských škol, kde by se děti mohly blíže seznámit s pejsky a zažít si některé zákonitosti, například, že pejsků se bát nemusí, ale ne na každého je dobré chytat.

Archiv článků: