Psali o nás – rok 2011

KYJOVSKÉ NOVINY, leden 2011

Horizont nabízel své výrobky

Domov Horizont v Kyjově připravil před vánočními svátky každoroční prezentaci práce klientů.
Rozmanité výrobky z dílen si bylo možné nejen prohlédnout, ale také zakoupit. Návštěvníci zde našli třeba tkané koberce, keramiku, výrobky ze dřeva. „Kromě výrobků z našich dílen tu máme také předměty, které vznikly v doplňkových činnostech, například korálové stromečky, výšivky nebo paličkované výrobky. Dále je tu enkaustika, věnečky, trička, koberce nebo košíky,“ vyjmenovala výrobky pracovnice Domova Horizont Marcela Linhartová. „Dnes se nejvíc prodávaly dřevěné hříbky, které jsou jednodušší než sošky. Oblíbené jsou také budky pro ptáčky, protože je zima a lidé je rádi krmí,“ řekl Milan Izso. Mezi oblíbené činnosti klientů domova patří tkaní koberců, které se vedoucí dílen spolu se svými svěřenci snaží rok od roku zdokonalovat, například použitím kvalitnějších materiálů. „Koberečky děláme asi sedm let. Já myslím, že kluky to baví a jde to na odbyt,“ míní Libuše Skřivánková z tkalcovské dílny domova. Nákupem výrobků za symbolické ceny veřejnost pomáhá dovybavit zdejší dílny o potřebný materiál.

KYJOVSKÉ NOVINY, březen 2011

Duševně i tělesně postiženým může pomoci muzikoterapie

Muzikoterapie je způsob, jak snadno uzdravit tělo i mysl. Hudba totiž dokáže pozitivně působit na člověka a praktické zkušenosti dokazují, že se dobře uplatní například při terapiích klientů domova Horizont. Psychologové, terapeuti nebo speciální pedagogové – ti všichni mají zkušenost s pozitivním působením této speciální terapie, které je přizpůsobeno také prostředí, kde probíhá − což je místnost, v níž se s ohledem na hudbu mění i barvy. Cílem je, aby se účastníci takového sezení především zklidnili a pokud mají nějaký osobní problém, závěrem sezení se o něj mohou s terapeutem i podělit. „Nejprve začíná hlavní program, který začíná ventilem. To je taková divočejší část, kluci se musí takzvaně vyventilovat, aby z nich šla všechna energie pozitivní i negativní, můžou si například zakřičet a tancují v rytmu i bez rytmu, podle druhu programu, který si vybereme. Pak je druhá část programu, což jsou
dechová cvičení. Hudba už je klidnější, musíme se zklidnit a vydýchat, abychom mohli pokračovat dál. Další fází je harmonizace. Ta je důležitá, aby se pravá a levá hemisféra dostaly do rovnováhy, takže to je takové klidné cvičení. Používáme k tomu klimbání, ocean drum, bubínek s kuličkami, pak přejdeme do nejklidnější části programu, což je relaxace, v lehu na polštářích a případně i pod dekou,“ uvedla jedna z odborných terapeutek. Celý program končí tím, že je delší pauza, po které následuje probuzení, návrat do reality a posezení a povídání ve vytvořeném kolečku. Využívání hudby v medicíně má přitom dlouhou tradici sahající až do starověku. Dokáže pomoci duševně, ale i tělesně postiženým a léčí se jí jak děti, tak i senioři a všichni, kteří potřebují pomoc například při zvládání stresu. Hudební terapie má podle odborníků ohromnou budoucnost už proto, že v posledních letech dosáhla širokého uznání v různých zařízeních. Pomáhá při léčbě určitých druhů onemocnění, ale také pomáhá v duševním vývoji různých druhů lidí ze všech sfér života a dává možnost vyjádřit své pocity, pomáhá také zlepšit schopnost řešit problémy.

KYJOVSKÉ NOVINY, duben 2011

Klienti sociálních ústavů se setkali u pingpongových stolů

Mezi oblíbené sportovní aktivity klientů sociálních zařízení patří stolní tenis. Do turnaje, který pořádal Domov Horizont v Kyjově, si pro poháry přijelo hned několik obyvatel jednotlivých zařízení z celé jižní Moravy. Celých jedenáct let už se klienti Domova Horizont připravují na turnaje ve stolním tenisu.
Zpočátku možná neznámá hra dnes u všech účastníků budí pocit zájmu vyhrát, nejenom zúčastnit se. „Jedenáctý ročník je znát, hráči se stále zdokonalují, a to i ti, co neuměli držet ani
raketu. Dokáží také rozeznat správnou hru, dokáží něco počítat, umí odhadnout, kdy udělali chybu, kde by se měli zlepšit a zvládají i prohry. Takže v každém případě, co se týká kvality, je tam vidět další pokrok,“ uvedl Václav Úradník, vychovatel Domova Horizont.

Turnaj zároveň slouží jako společenská akce, při které se hráči navzájem poznávají, těší se na kamarády a kamarádky, a to vše v téměř rodinné atmosféře. Stolní tenis ale není jediným sportem, v němž klienti těchto zařízení vynikají. Daří se jim i v atletice, kopané či přehazované. Nejlepší ženou 11. ročníku populárního pingpongového klání byla Barbora Spáčilová ze Zlína a pohár za první místo si odnesl také Roman Karger z Víceměřic. Ze stejného zařízení přijel i absolutní vítěz Zdeněk Ringl, když suverénně obhájil prvenství mezi konkurencí.

KYJOVSKÉ NOVINY, duben 2011

Děti z Domova Horizont hrají ve filmu Nesvéprávné lásky

Nesvéprávné lásky – to je název nového snímku, jehož autorkou je spolupracovnice Televize Slovácko Katka Hornová. Jako režisérka a kameramanka přináší v pořadí svůj čtvrtý autorský film, v němž dostaly příležitost zahrát si i děti z různých sociálních zařízení. V pondělí 7. března ho mohli premiérově zhlédnout návštěvníci hodonínského kina Svět. 
Čtyři měsíce intenzivního natáčení a roční práce jsou u konce. Během nich děti z Dětského domova ve Vřesovicích, Zeleného domu pohody Hodonín a z kyjovského Domova Horizont odvedly skvělou práci. 
„Tento film je první, který vychází z částečné reality. Děj běží ve dvou sociálních zařízeních. Jedno je smíšené, tam se odehrává standardní vztah chlapce a dívky, který je kontrován vztahem kluků, kteří vlastně žijí v zařízení, určeném speciálně mužům,“ popisuje autorka. Příběh se může zdát kontroverzní právě kvůli často tabuizovanému tématu vztahů mezi ne zcela zdravými jedinci, kteří stejně jako ostatní lidé ve společnosti, touží po lásce a pohlazení.
„Nejradši vzpomínám, jak jsem se Štěpánem točila tu postelovou scénu, protože to byla opravdu scéna milující. Štěpán tam něco říká a pak na mne leze jak nějaký had. Potom mě začal tak hezky líbat vášnivě, opravdu moc hezký. I zásluhou filmu jsem se moc
ponaučila v otázce lásky, protože láska je ze všeho nejkrásnější, co může být,“ uvedla Pavla Dohnálková, představitelka jedné z hlavních rolí a její partner Štěpán Bobalík, rovněž ze Zeleného domu pohody Hodonín, dodává: „Bylo to úžasné. To sezení na
lavičce s Pavlínkou bylo nejlepší.“ 
Exteriéry byly natočeny například v Masarykově muzeu v Hodoníně, na radnici Městského úřadu v Kyjově i v sociálních zařízeních obou zmíněných měst.
Pětačtyřicetiminutový snímek v polovině června poputuje na festival Mental Power v Praze, kde již v předchozích letech režisérka a kameramanka Katka Hornová uspěla s pohádkou Karlička červená, jež získala hlavní cenu. Úspěch slavila i s filmy Svět s vůní mentolu a Lucida momenta, kde si odnesla ceny za mluvené slovo a scénář. 

Kyjovské noviny / květen 2011

Svaz tělesně postižených hodnotil uplynulou sezónu

Setkání se zúčastnily přes dvě stovky členů nejenom z Kyjova, ale i okolních obcí. Činnost této organizace stále nabývá na významu – pomáhá nejen seniorům, členská základna se v tomto regionu postupně omlazuje. Setkání zahájila ředitelka hodonínské organizace Karla Zbořilová,
pod jejímiž křídly aktivně funguje také pobočka v Kyjově. Místní organizace dnes tvoří téměř 300 členů nejenom z Kyjova, ale i dvanácti okolních obcí. „Zajišťujeme pro ně velice různorodou činnost, většinou zkoušíme, o co je zájem a snažíme se zavádět i nové věci. V nabídce jsou rehabilitační akce, cvičení a plavání v bazénu, cvičení v tělocvičně, krátké turistické výšlapy i turnaje v kuželkách,“ řekla Karla Zbořilová, ředitelka Svazu tělesně postižených Hodonín. Úvod setkání zúčastněným okořenili klienti Domova Horizont, kteří společně se svými vychovateli připravili kulturní program, a pak už se pouze a jen diskutovalo, mimo jiné o současné situaci v sociální oblasti a chystané reformě ministerstva práce a sociálních věcí. Svaz tělesně postižených spolupracuje s obcemi například také bezbariérovosti, smyslem organizace je pomoc zdravotně znevýhodněným v jejich životě tak, aby mohli vést plnohodnotný život jako ostatní lidé. Sál kyjovského Domu kultury praskal ve švech – organizace se stále rozšiřuje. 

Kyjovské noviny / červen 2011

Den Země s tancem, soutěžemi i ochutnávkou čajů

Kyjovské Slovácko v pohybu ve spolupráci s městem Kyjovem oslavovaly Den Země. Akce s tím související se konaly na mnoha místech, nejvíce rušno ale bylo před Domem kultury a před radnicí. Oslavy pátého ročníku vypukly brzy ráno na náměstí, které roztancovali uživatelé Domova Horizont a atmosféru zpestřilo svým divadelním vystoupením občanské sdružení Krok.

Po celý den následovaly soutěže s ekologickou tématikou, dílničky pro děti, naučná stezka, povídání o lesích Kyjovska , ale i ochutnávka čajů ve venkovní čajovně nebo ukázka svozové techniky a třídění odpadů. „Letošní ročník je už pátý a koná se v duchu lesů a kamene, který provází děti jednak v soutěžích a jednak v oceněních. Máme tady i divadlo, taneční vystoupení i různé dílničky,“ uvedla Hana Horňáková z o. s. Kyjovské Slovácko v pohybu. Nechyběl ani tradiční stánek Ekoporadny s informačními materiály, ale i odměnami pro děti. Ve stánku Českého svazu včelařů se povídalo o včelkách a bylo možné ochutnat med, jinde se děti učily třídit odpad, promítaly se filmy s ekologickou tématikou a program doplnila přednáška v knihovně na téma Mezinárodního dne lesů. Oslavy Dne Země pokračovaly i v neděli 1. května vítáním ptačího zpěvu na procházce s ornitologem, kde se děti učily poznávat ptáky podle zpěvu, prošly se jarní přírodou a seznámily se s kroužkováním ptáků.

Archiv článků: