Psali o nás – rok 2012

KYJOVSKÉ NOVINY, leden 2012

Horizont slavil padesáté výročí

Domov Horizont oslavil padesáté výročí svého působení a při té příležitosti otevřel dveře pro veřejnost. Ta se mohla s činností zařízení seznámit například prohlídkou nebo při vernisáži, kde byly vystaveny výrobky klientů. „Letos se nám podařilo vybudovat novou terapeutickou dílnu, kterou jsme společně s uživateli nazvali dílnou kreativní. Uživatelé se v ní věnují malbě obrazů, koláži,  frotážím a výrobě dekoračních předmětů,“ uvedla vedoucí terapeutické činnosti Domova Horizont Marta Gottliebová. Každý vystavený kus byl naprostý originál.

Přestože v domově žijí lidé s mentálním postižením, pod jejich rukama vznikla umělecká díla, která mají myšlenku. Největší novinkou posledních let bylo otevření podporovaného bydlení, které má pomoci integraci vybraných klientů mezi běžné obyvatele. „Za rok a půl, co funguje podporované bydlení, vidíme velký posun. Naše klienty činnosti ohledně domácnosti velmi baví a máme namyšlené, že se již od počátku ledna letošního roku někteří přestěhují do bytu mimo zařízení Domova Horizont, kde by měli působit jako samostatná jednotka,“ nastínila první výsledky ředitelka Domova Horizont Dagmar Andrešičová.

KYJOVSKÉ NOVINY, březen 2012

Turnaj mentálně postižených

Oblíbené sportovní klání přivedlo do Kyjova klienty několika významných zařízení, která pečují o mentálně postižené.
Jejich cílem byl 12. ročník tenisového turnaje, ve kterém soutěžili jak muži, tak ženy. Kyjov si totiž vysloužil titul výborného hostitele turnaje ve stolním tenise. Jde o jeden ze sportů, kterým se věnují také klienti Domova Horizont a patří mezi oblíbené sportovní disciplíny u mentálně postižených, jejichž výkony by dokázaly zahanbit nejednoho profi hráče.

HODONÍNSKÝ DENÍK.CZ, duben 2012

Mentálně postižení se naučili samostatnosti

Jako předstupeň úplné samostatnosti nabízí kyjovský Domov Horizont svým mentálně postiženým klientům takzvané podporované bydlení. Funguje dva roky a nyní má za sebou první velký úspěch – tři z klientů se přestěhovali do města a začali žít zcela samostatně.
„Po dohodě s našim zřizovatelem jsme se rozhodli pronajmout byt ve městě, kam se odstěhovali tři uživatelé, kteří doposud bydleli na podporovaném bydlení a učili se tam samostatnosti. Všechny dovednosti si nyní prohlubují dál a učí se další věci. Je to pro ně i pro nás nová zkušenost,“ uvedl sociální pracovník domova Michal Kameník. První tři odvážlivci se odstěhovali v lednu a po prvních čtyřech měsících jsou spokojení. „Ukazuje se, že to byl krok správným směrem. Žádný z nich se nechce vrátit,“ dodal sociální pracovník.

„Bydlí se nám tady báječně, máme to tady úžasné a lepší je to tady než v domově,“ svěřili se klienti Jan Krejčí a Roman Roh. I v bytě se snaží dál zdokonalovat a dodržovat režim dne.

„Střídáme se v úkolech. Jeden kluk má třeba vaření, druhý uklízí a třetí má volno. Další týden se zase prostřídáme. Já chodívám v týdnu do keramiky, kluci taky chodí do keramiky a Roman, spolubydlící, pracuje na rehabce. Taky jsem si dal přihlášku, abych mohl pracovat u zvířat,“ doplnil třetí ze spolubydlících Dušan Murko.

Domov Horizont tak může připravovat další mentální postižené k samostatnosti v podporovaném bydlení. Tam se klienti připravují na případný odchod mimo zařízení. Jakmile se stanou soběstačnými, mají šanci začít, nejdříve pod dozorem asistentů.

„Uživatelé se ráno vzbudí, samostatně si nachystají snídani, uklidí si a potom odchází na Domov Horizont, kde se věnují buď terapeutické činnosti, nebo jsou v zaměstnání a práci mají placenou. Když máme v plánu nácvik, ve kterém se zdokonalujeme, tak odjíždíme například na samostatné cestování, na nákupy a věnujeme se společně těmto činnostem,“ vysvětlila některé zásady koordinátorka podporovaného bydlení Lenka Křivonožková.

Domov plánuje navíc pronájem dalšího bytu, do kterého se mohou nastěhovat další klienti, kteří se naučí větší samostatnosti.

Horizontu ovšem chystá i další novou aktivitu. Bude jí zavedení zooterapie. V nejbližších dnech tak do Kyjova přivezou pracovníci zvířata, která budou sloužit k zooterapii. Prozatím půjde o dvě ovečky a dvě kamerunské kozy. Do budoucna je snem pracovníků pořídit lamu.

KYJOVSKÉ NOVINY, duben 2012

Sportovní aktivity postižených

Již podvanácté se sjeli mentálně postižení spoluobčané do kyjovského Domova Horizont, aby nejen poměřili své síly ve stolním tenise, ale hlavně, aby opět uviděli své známé a kamarády z jiných částí Moravy. „Jde nám hlavně o vytvoření prostředí, ve kterém se budou všichni cítit dobře. Proto nás těší, že se sem naši hosté pravidelně vracejí,“ vysvětlil výchovný pracovník Horizontu Václav Úradník.

Na účastnících turnaje bylo přitom velmi dobře vidět, že se nejedná jenom o sportovní událost. Vedle napínavých turnajových momentů totiž dominovala přátelská gesta

O tom, že klienti Horizontu oplývají šikovnosti ve sportu, svědčí i účast v lyžařských závodech.

NOVÉ SLOVÁCKO, 1. květen 2012

V kyjovském Domově Horizont budou chovat ovce a kozy

KYJOV – Zooterapie. Právě o tuto aktivitu hodlá kyjovský Domov Horizont v nejbližších době rozšířit svou terapeutickou a aktivizační činnost. Vedle canisterapie tak přibude další, podobná metoda, která má prostřednictvím zvířat přispět například ke zlepšení sociálního cítění klientů domova k živým tvorům. Jako první tak zamíří do kyjovského Domova Horizont, který pečuje o klienty s mentálním postižením, dvě ovečky a dvě kamerunské kozy. Další zvířata by pak měla následovat, například lama. „

Cílem zooterapie je rozvoj sociálního a emocionálního cítění k živým tvorům a následně i zlepšování fyzických a kognitivních dovedností uživatelů,“ vysvětlila pohnutky ke spuštění nového projektu vedoucí aktivizačních a terapeutických činností Domova Horizont Marta Gottliebová a pokračovala: „Impulsem pro vznik zooterapie bylo rozšíření celkové nabídky volnočasových aktivit pro uživatele domova a zpříjemnění celkového života v zařízení,“ řekla. „Podařilo se nám vybudovat ustájení pro zvířata, které bude přímo v areálu domova, a to veškerým potřebným vybavením a zázemím,“ přidal další informace k projektu zooterapie vedoucí sociálního úseku Domova Horizont Michal Kameník. Podle Gottliebové je tak už jen otázkou několika málo dní, kdy se dvě ovečky a dvě kamerunské kozy do svého nového domova z hodonínské zoologické zahrady přestěhují. „Terapie pro uživatele bude obsahovat prvky jako je například kontakt s konkrétním zvířetem, teoretické poznatky o zvířatech, práce a péče o živého tvora a individuální kontakt, tedy hlazení nebo rozvoj pocitových vjemů,“ vyjmenovala Gottliebová a připomněla, že v domově již v podobném duchu funguje i canisterapie, kterou zajišťuje občanské sdružení Piafa z Vyškova.

„Naši uživatelé se na příchod zvířat nesmírně těší. Zvířátka se tak stanou každodenní součástí jejich života,“ prohlásila vedoucí aktivizačních a terapeutických činností Domova Horizont Gottliebová, podle které by se měl chov zvířat do budoucna rozšiřovat. „Očekáváme, že pro celé naše zařízení bude tento typ terapie velkým přínosem,“ uzavřela.

KYJOVSKÉ NOVINY, květen 2012

Podporované bydlení

Domov Horizont sklízí úspěchy za svůj zatím poslední velký projekt, kterým se stalo podporované bydlení. V něm se připravují klienti na případný odchod mimo zařízení. Jakmile se stanou soběstačnými, mají šanci začít život mimo hranice svého dosavadního domova. „Po dvou letech provozu podporovaného bydlení jsme se po dohodě se zřizovatelem rozhodli pronajmout ve městě třípokojový byt, do kterého se odstěhovali tři jeho dosavadní uživatelé. Zkušenosti s tím máme jedině pozitivní, a tak výhledově plánujeme pronajmout pro naše klienty i druhý byt,“ vysvětlil sociální pracovník Horizontu Michal Kameník. Prvními samostatně bydlícími se stali tři muži, kteří si nové bydlení nemohou vynachválit. „Bydlí se nám tady báječně, je to prostě úžasné. Vše zvládáme dobře, přesto se musíme ještě zdokonalovat,“ uvedl Jan Krejčí. Jeho spolubydlící Dušan Murko k tomu dodal: „Jsme moc vděční paní ředitelce, že nám umožnila takové bydlení. S kluky se domluvíme vždy bezvadně. Jeden vaří, druhý uklízí a třetí odpočívá. Další týden je to tak, že ten, co měl volno, vaří. Prostě se střídáme.“ Tím, že tato trojice bydlí v samostatném bytě, ovšem jejich spojení s Horizontem nekončí. Někteří chodí do keramiky, jiní dokonce v Horizontu pracují. Tak jako plně zdraví lidé mají i tito muži své tajné sny. Mít svůj domov zcela samostatně je jedním z nich.

Časopis „Sociální služby“, říjen 2012

Kulturně společenský život uživatelů

Kyjov – Domov pro osoby se zdravotním postižením pořádal 27. 5. 2012 tradiční „Letní den“ pro uživatele, rodiče, rodinné příslušníky, dobrovolníky a širokou veřejnost z celého Kyjovska. Pro návštěvníky Domova Horizont byl připraven bohatý doprovodný kulturní program. Veřejnost měla jedinečnou možnost seznámit se s pracovně terapeutickou činností uživatelů a současně si zakoupit originální výrobky, které jsou při této příležitosti nabízeny k prodeji. Všichni, kteří zavítali do domova, si mohli prohlédnout areál a prostory našeho zařízení a současně se seznámit s životem a možnostmi zájmových aktivit našich uživatelů. Na programu nechybělo vystoupení tanečního kroužku domácích obyvatelů Domova Horizont, kteří zatancovali tance ve stylu country. Program byl obohacen vystoupením dětí z DDM z Kyjova, dále vystoupením siláka Železného Zekona a o zábavu se staral náš kamarád DJ Ivica Ištvanovič.
Vedení Domova Horizont představilo veřejnosti nově vybudovanou zooterapii. Život uživatelům nyní zpestřují dvě ovečky a dvě kamerunské kozičky.
Zábava byla v plném proudu a všichni se moc bavili. K podobně zdařilým a velmi oblíbeným kulturně společenským akcím patří pravidelné diskotéky, na které zveme své kamarády z jiných sociálních zařízení v rámci Jihomoravského kraje. Poslední diskotéky se zúčastnilo kolem 180 klientů.

Mgr. Marta Gottliebová
vedoucí aktivizačních a terapeutických činností
Domov Horizont, Kyjov
(redakčně kráceno)

Deník.cz, 27.10.2012

Film ukazuje, že zprávy s postiženými mohou být pěkná pr…

Kyjov – Zatímco téměř všechny noviny a televize se honí, aby nejnovější kauzu nebo hromadnou havárii zveřejnily jako první, televize Wize je jiná. Ještě nikdy nebyla u případu první, přesto jsou její večerní zprávy velmi krásné. Právě o tom je nejnovější film Katky Hornové Modré pozadí. Hlavními herci jsou lidé s hendikepem, tentokrát klienti Domova Horizont z Kyjova.

„Film je plný televizního klišé, na které se každý večer těšíme. Ovšem v podání herců s mentálním hendikepem nabudeme dojmu, že svět může být i pořádná prdel (sranda),“ stoji v synopsi na tento snímek, který bude mít premiéru v Kyjově 6. listopadu.

Jak režisérka zmínila, práce to byla náročná. Za výsledkem stojí měsíce práce, protože pro postižené není jednoduché se naučit texty a myslet při hraní současně na to, co mají říkat, kdy mají co udělat nebo se zatvářit. Vše se muselo točit po kouscích a postupně.

„Že to nebude jednoduché, jsem pochopila už na počátku, když jsem za budoucími herci přijela, abych je s tématem filmu seznámila a přečetla jim části scénáře. Po hodině mluvení jsem zjistila, že mi tam všichni usnuli,“ směje se při vzpomínce na první setkání kameramanka a režisérka.

Hlavními hrdiny jsou dva moderátoři zpráv a jejich kolegyně reportérka, která dělá také počasí. Jak režisérka dodává, právě rozhovory moderátorů, při kterých bylo třeba natočit vše najednou, byly nejnáročnější, protože nebylo možné dělat je po částech a sestříhat. Herci navíc vždy před záběrem potřebovali slyšet první slova textu, aby si vzpomněli, co mají vlastně říkat. I z toho důvodu se zapojili do práce i zaměstnanci Domova Horizont. Měli například na starosti se s herci texty učit. Až nahlásili, že mají naučeno, přijela kameramanka a probrala s nimi další podrobnosti scény, která se měla točit.

V třicetiminutovém filmu ale hrají i běžní obyvatelé Kyjova či zaměstnanci radnice. Ti mají ale pouze epizodní role. Všechny nosné role hrají hendikepovaní. V třicetiminutovém filmu jich vystupuje přibližně dvacet.

K natočení takto zaměřeného filmu přivedla Katku Hornovou zkušenost se sledováním zpráv. Po delší době jich před časem viděla větší množství a zaznamenala, jak jsou jednou brutální, jindy vážné a občas je v nich skrytý humor. „Přišlo mi to zajímavé pro grotesku. Tak beru svůj nový film,“ odhaluje záměr natočit film tímto způsobem jeho autorka.

Poprvé se s mentálně postiženými před kamerou setkala v roce 2008, kdy začala spolupráce ve Vřesovicích s dětmi z tamního dětského domova. „Postupně mě práce tohoto typu tak polapila, že jsme rok nato udělali Svět s vůní mentolu, kde si zahráli i klienti Zeleného domu pohody v Hodoníně. Tentýž rok vznikl film Lucida Momenta a v roce 2011 na něj navázaly Nesvéprávné lásky,“ představila Hornová svou tvorbu, za kterou už získala i několik ocenění.

Nové Slovácko, 16.10.2012

Celoživotní vzdělávání zaměstnanců sociálních služeb je financováno z evropského fondu

KYJOV – Centrum sociálních služeb Kyjov, příspěvková organizace města Kyjova, Domov Horizont a Centrum služeb pro seniory se zapojili do projektu „Podpora celoživotního vzdělávání pracovníků poskytovatelů sociálních služeb v Jihomoravském kraji“, který je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR. 
Cílem projektu je posílit proces celoživotního vzdělávání a specifického profesního vzdělávání pracovníků poskytovatelů v sociálních službách vedoucích ke zvýšení kompetencí a odborných znalostí.
„Letos v našem zařízení proběhnou dva vzdělávací moduly a další tři v příštím roce. Zaměstnanci si odnesou spoustu informací o komunikaci, aktivizačních technikách, prevenci vyhoření, zvládání první pomoci, i o tom jak podnikat v sociálních službách. Šetříme také čas našich zaměstnanců tím, že školení probíhá přímo v prostorách Centra sociálních služeb Kyjov. Rovněž dochází k sbližování zúčastněných institucí, které nabízí v Kyjově sociální služby. Jsem přesvědčena, že vzájemná interakce a spolupráce poskytovatelů společně s novými poznatky povede ke zkvalitnění péče a větší spokojenosti klientů,“ řekla ředitelka Centra sociálních služeb Kyjov Ladislava Brančíková. 

Archiv článků: