Psali o nás – rok 2013

Hodonínské listy, prosinec 2013 – č.12

Všechny cesty vedou do Rimini aneb Již popáté k moři

Ještě jednou za sluníčkem, na které si během léta tolik zvykli, hlavně ale za magickou vůní modravého Jaderského moře, se začátkem září vydali klienti dvou regionálních sociálních zařízení – Zeleného domu pohody Hodonín a Horizontu Kyjov. I tentokrát je do známého italského letoviska, které už je tradičním místem ozdravných pobytů mentálně hendikepovaných osob, vedle pracovníků z doprovodného týmu provázeli i rodiče a příbuzní, takže o dobrou náladu a spoustu milých zážitků nebyla nouze. 

„Bylo to super. Hlavně nám na rozdíl od loňského zájezdu vyšlo počasí, což je vždy základ spokojenosti,“ uvedla krátce za skupinu rodičů Štěpánka Tauchmanová. Rekordní počet více jak sedmdesáti účastníků trávil týdenní relaxaci převážně v hotelu a na pláži ve Viserbě, což je předměstí Rimini. „Naši uživatelé byli maximálně spokojeni se vším. Pro některé to byl první pobyt u moře, přesto ho zvládli bez problémů a reakce byly bezvadné. Velkou radost měli i z upomínkových dárečků, které si z Apeninského poloostrova přivezli,“ zhodnotil pocity kyjovské části výpravy Václav Úradník, pracovník Domova Horizont.

Hotel Rossela, jenž je od moře vzdálen pouhých 80 metrů, a jehož personál včetně delegátky poskytoval veškeré služby s ochotou a vstřícností, byl zároveň základnou pro večerní diskotéky a další doprovodný program, ve kterém se střídaly zábavné, vědomostní, pěvecké či taneční soutěže. „Zdravotní hledisko bylo zásluhou sluníčka a v podstatě celodenního koupání beze zbytku splněno,“ uvedla s úsměvem Anna Hrušková, vrchní sestra hodonínského Zeleného domu pohody. Pro nákup suvenýrů a místních pochutin sloužily nejen tradiční trhy, ale i malebné obchůdky na promenádě.

„Mamce jsem koupil krásné těžítko, takže bude mít určitě radost. A už se moc těším na zpáteční cestu autobusem,“ vyhrkl Igor, uživatel hodonínského zařízení, který pravidelné plavání i dlouhé cestování doslova miluje. Na písečné pláži se ale nechytal pouze bronz, nýbrž se i urputně sportovalo, když zejména zápasy v přehazované byly vyrovnané a velmi dramatické. Odměny za vítězství se ale rozdávaly i v pohodové hře pétanque, v jízdě na člunu nebo ve skocích na trampolíně. „Náš velký dík patří i cestovní kanceláři za výbornou spolupráci a vstřícnost, o níž svědčí stále narůstající počet zájemců o ozdravný pobyt. Jako organizátor mám samozřejmě velkou radost, že se i při tak vysokém počtu účastníků nikomu nic nestalo, a to zejména zásluhou respektování doporučených pokynů a rad,“ uzavřel hodnocení úspěšného italského týdne Petr Srnec, ředitel ZDP Hodonín.

iSlovácko, 6. červen 2013

Letní den Domova Horizont podpořili i motorkáři

Ač léto podle kalendáře ještě nenastalo, tradiční „Letní den“ v Domově Horizont již proběhl. Zúčastnili se ho rodiče, klienti, dobrovolníci a byl otevřený také široké veřejnosti. Kromě navštívení atraktivního programu ve venkovním areálu bylo možné také si prohlédnout pracovně-terapeutické dílny a celé zařízení Domova Horizont.

„Dříve měla tato událost více sportovní charakter, hrál se fotbal a jiné soutěže, ale naši klienti, kteří tady často vyrostli, již pomalu stárnou a začínají se objevovat zdravotní problémy, proto jsme náplň dne pozměnili,“ vysvětlila vedoucí aktivizačních a terapeutických činností Marta Gottliebová. Program otevřelo milé taneční vystoupení klientů Horizont s dívkami ze Střední zdravotní a sociální školy z Kyjova ve stylu country a poté v temperamentních černošských rytmech, následovalo „nelítostné“ sportovní klání, v němž se utkalo družstvo rodičů, motorkářů a klientů domova, povznášejícím zážitkem bylo představení leteckých modelářů z Kyjova doprovázené hudební produkcí, svižně vystoupil kroužek aerobiku děvčat ze Ždánic a své neobyčejné dovednosti také předvedli na speciálních kolech členové biketrialu Kyjov. Následovala volná zábava při hudbě s oblíbeným frontmanem skupiny Sendimusic Ivicem Ištvanovičem z Břeclavi, který na sebe vzal roli dýdžeje. 

„Naši uživatelé ho mají velmi rádi,“ říká sportovní a kulturní referent Václav Úradník, „umí si k nim najít cestu, přistoupit na jejich styl a klienti jsou moc spokojení. Spolupracuje s námi už třetí rok, neodmítne nám žádnou akci a dělá to pro nás zcela zadarmo,“ dodává s uznáním. „Výborná je spolupráce také s motorkáři z Veselí a okolí, kteří rádi představí své stroje a povozí naše kluky.“ Motorkáři, věrni své pověsti drsňáků, co si na řečičky nepotrpí, nám interview sice nedali, ale to, že jsou v podstatě srdcaři, potvrdilo, že oni a jejich přítelkyně nakupovali výrobky z dílen klientů ve velkém…

KYJOVSKÉ NOVINY, květen 2013

V Domově Horizont využívají  senzomotorickou místnost

Domov Horizont v Kyjově má v péči mimo jiné klienty s těžkým mentálním postižením. Aby jejich denní náplň nebyla tolik jednotvárná, rozhodli pracovníci v rámci terapeutických možností o zřízení tzv. senzomotorické místnosti. Pomáhat má chlapcům s omezenou hybností. „Tato místnost se nazývá snoozeland. Je to multirelaxační pokoj, kde se dá ležet, sedět, poslouchat hudba, nebo se můžeme věnovat masírování klienta. Je to vlastně místnost, kde by mělo být respektováno soukromí, které by nemělo být ničím rušeno, to je velmi důležité,“ vysvětlila vychovatelka Dagmar Klimešová.

Na první pohled se jedná pouze o relaxaci, postupně ale terapeut, poté co získá důvěru klienta, o kterého pečuje, může zapojit i celou řadu doplňků, ať už hudební nástroje nebo terapeutické masážní pomůcky. Podnětem k vybudování místnosti bylo rozšíření individuální terapie a volnočasových aktivit pro uživatele s těžkým mentálním postižením.

Archiv článků: