Psali o nás – rok 2014
Kyjovské noviny – listopad 2014
V parku pomáhají s úklidem dobrovolníci
Udržet městský park a jeho přilehlá prostranství ve stavu pořádku není vůbec jednoduché. Zatímco na jedné straně skončíte, na druhé zase můžete začít. Dnes je v péči Technických služeb města Kyjova, kterým nově začali pomáhat také dobrovolníci Domova Horizont. „Pracují pod dozorem svého pracovníka a práci jim rozděluje hlavní zahradnice. Pokud se to osvědčí a chlapci budou spokojeni, není problém hodiny nebo dny práce navýšit. Jsou absolutně spokojení, rádi pracují, z čehož jsme překvapeni i my. Jsme absolutně spokojeni a myslíme si, že se udělá velký kus práce,“ uvedl ředitel Technických služeb Oldřich Talaš. Nápad současného ředitele Domova Horizont má pomoci začleňovat hendikepované do běžných činností města. Další možnosti, kde by dobrovolníci mohli v budoucnu přiložit ruku k dílu, se nabízí v Kyjově například v parku na Seifertově náměstí. Připojí se tak ke stávajícím 28 pracovníkům Technických služeb, kterým pomáhá i 12 zájemců z Úřadu práce v rámci veřejně prospěšných prací. Právě tolik lidí se stará o úklid města. Od letošního roku navíc jejich práci výrazně ulehčí nový stroj, který byl pořízen z 90 % z dotace. Poslouží v průběhu celého roku, v současné době je využíván například při sběru padlého listí.
Hodonínské listy – listopad 2014
Hurá do Itálie za mořem a sluníčkem
S takovým pokřikem se na počátku září vydalo přes sedmdesát výletníků na ozdravný pobyt do Viserby, jež je předměstím známého italského letoviska a krásného historického městečka Rimini.
„Již pošesté jsme využili perfektního zázemí hotelu Rosella a služeb jeho personálu. Naši uživatelé mají prostředí a okolí již ,ochytané‘, a i z tohoto důvodu
se sem velmi rádi vracejí. Pro lidi s mentálním
handicapem je to velmi důležité,“ uvedla Anna Hrušková, vrchní sestra Zeleného domu pohody Hodonín (ZDP). Klienti hodonínského zařízení spolu s uživateli kyjovského Horizontu, rodinnými příslušníky a pedagogickým doprovodem strávili perfektní týden plný „chytání bronzu“, koupání, plážových her, večerních diskoték a zábavy. „Zvláště poslední večer byla velká sranda,“ řekla Eva Krušinová – klientka ZDP. Na něm předvedli členové doprovodu humorné scénky z pohádky Mrazík, které se setkaly s velkým ohlasem, a „ochotníci“ si v kostýmech vychutnávali velký aplaus. „Chtěli jsme předvést, že umíme udělat i legraci a lidi rozesmát,“ sdělil s úsměvem Václav Úradník – pracovník Horizontu Kyjov. Večer se nejen tancovalo a soutěžilo, ale také nakupovaly dárečky pro kamarády, své nejbližší a také „promenádovalo“ po hlavní třídě plné obchůdků s různým zbožím. Nechyběl ani tzv. PIZZY- VEČER při němž pedagogický doprovod pozval na vlastní náklady uživatele do místní vyhlášené pizzerie. „Majitel byl velmi vstřícný a poskytl nám slevu. Jinak bychom si to nemohli z našich platů dovolit,“ smály se Simona Jurenová a Liba Skřivánková – členky doprovodu. „Tento rok jsme museli cestovat dvěma autobusy a zaplnili doslova celou kapacitu hotelu. Takový byl zájem, poněvadž po celý pobyt byla srdečná, přátelská atmosféra. Naše poděkování patří také personálu hotelu, který byl jedním slovem skvělý.“ shrnul Petr Srnec – ředitel ZDP.
Petr Srnec, ředitel příspěvkové organizace Zelený dům pohody
Kyjovské noviny – září 2014
Domov Horizont zabodoval na olympiádě
Sportovci z Domova Horizont se ve dnech 30. 6. až 3. 7. zúčastnili největší letošní sportovní akce Českého hnutí speciálních olympiád. Poprvé se olympiáda uskutečnila v metropoli Moravy v Brně, a to na sportovištích Vysokého učení technického. Do sportovního klání se zapojilo 431 sportovců z 63 sportovních klubů z celé ČR. Náš sportovní klub SK Slovácko Kyjov reprezentovalo osm sportovců – čtyřčlenné družstvo v bocce a čtyři atleti.
Družstvo v Bocce ve složení Jindřich Bárek, Aleš Bartoněk, Miroslav Kovář a Josef Martínek získalo metu nejcennější – zlatou medaili. V běžeckých disciplínách vybojovali stříbrnou medaili na 200 m Jan Krejčí a na 400 m Oldřich Mrhálek. Samozřejmě oceňuji i bronzovou medaili ve vrhu koulí, kterou vybojoval František Žák. Tedy spokojenost s účastí veliká. Atmosféra celých her byla skvělá i díky dobře připravenému průběhu moravskými
organizátory. Na odpočinkových programech se podíleli i dlouholetí podporovatelé těchto akcí – slavice paní Lucie Bílá, běžkyně Jarmila Kratochvílová, zpěvák František Nedvěd, herec Vlastimil Harapes a jiní.
Kyjovské noviny – září 2014
Klienti Horizontu vyřezávají sochy do zahrad
Šikovné ruce a talent nechybí uživatelům kyjovského Domova Horizont. Při svých terapeutických dílnách vytvářejí mnoho originálních výrobků. Pracují s různými technikami a materiály a v srpnu svá díla prezentovali v Galerii a Čajovně kulturního domu. Příchozí určitě překvapilo velké množství děl vyrobených ze dřeva. Nejde o žádné malé výrobky, ale o sochy, které už jen svými rozměry ihned zaujmou. Nejde o náhodu.
„Do dřevařské dílny chodí uživatelé hodně rádi, protože je to taková přímo mužská práce, učí se opracovávat surové dřevo. Teď jsme se právě zaměřili na výrobu velkých soch do zahrad,“ objasnila vedoucí terapeutických činností Domova Horizont Marta Gottliebová.
Výběr vystavených děl byl ale mnohem širší, protože obyvatelé Horizontu umí pracovat s různými materiály a právě možná díky svému postižení jsou mnohem více tvůrčí než běžní zdraví lidé svázaní psychickými bariérami. Stejně jako v minulosti jsou vystavené výrobky k prodeji, ale ne ihned, aby měli návštěvníci galerie
co obdivovat. Prodej těch, co byly v čajovně, je v plánu 18. listopadu v kulturním domě.
www.hodoninsky.denik – srpen 2014
Chlapci z Horizontu najdou práci. Pomohou s úklidem parků i sněhu
Kyjov – Pět svěřenců kyjovského Domova Horizont dostane příležitost k malému přivýdělku. S největší pravděpodobností nastoupí na částečný úvazek pod Technické služby města Kyjova.
„Jednání začala před třemi měsíci. Smlouvu o vzájemné spolupráci podepíšeme příští týden,“ uvedl ředitel Horizontu Jan Hanáček, který je zároveň iniciátorem projektu. „Za dobu mého působení ve funkci jsem od některých klientů slýchával, že by si nějakou tu korunu rádi vydělali,“ objasnil ředitel domova.
Pracovní poměr zájemcům začne v září a potrvá do konce letošního roku. „Uvidíme, jak se spolupráce osvědčí. Velice se nám líbí myšlenka začlenit chlapce do běžného života,“ informoval ředitel technických služeb Oldřich Talaš. Náplň práce má tvořit údržba městských parků, v zimním období i úklid sněhu.
V péči domova je více než dvě stě chlapců a mužů ve věku od tří let, většinou s mentálním postižením. „Kluci budou za svoji činnost dostávat mzdu. Nebudou pobírat velké částky, jde hlavně o motivaci,“ upozornil Hanáček.
Ten se pokoušel navázat spolupráci i s jinými organizacemi a soukromými firmami, ale bez úspěchu. „Možnou příčinou je neustálá nutnost dohledu nad svěřenci, tomu se technické služby nebrání,“ řekl Hanáček.
Chlapcům, kteří do práce nastoupí, bude dozorovat zaměstnanec Horizontu. „Domluví se s naší zahradnicí, která úkoly dle schopností klientů rozdělí,“ uzavřel Talaš.
Kyjovské noviny, červenec – srpen 2014
Klienti Domova Horizont dělali zkoušky
MŠ a ZŠ Za Humny Kyjov poskytuje vzdělávání klientům Domova Horizont. Pedagogové školy organizují i kurzy k doplnění vzdělání, které jsou určeny pro klienty, kteří nikdy nechodili do školy, nebo základní vzdělání nedokončili. K úspěšnému dokončení tohoto kurzu skládají klienti komisionální zkoušku. Nejinak tomu bylo i letos. Zkoušku skládali čtyři klienti – účastnící kurzu, v jejímž průběhu panovala velmi příjemná a slavnostní
atmosféra. Pozvaní hosté – pracovníci Domova Horizont a ředitelství MŠ a ZŠ chlapce povzbudili a pomohli jim překonat počáteční trému. Někomu se víc dařilo v počtech, jinému ve čtení, ale všichni zadané úkoly splnili a vyhověli tak požadavkům komisionální zkoušky. Na závěr byl předán doklad o získání základů vzdělání – vysvědčení. Klienti obdrželi rovněž věcné dárky, pamětní listy, a při závěrečném pohoštění jim všichni hosté a pedagogové popřáli, aby vědomosti získané v kurzu dál rozvíjeli a využili je ve svém dalším životě.
Kyjovské noviny, duben 2014
Horizont uspořádal turnaj ve stolním tenisu
Není to tak dávno, co se klienti Domova Horizont vrátili z lyžařského pobytu, kde se setkali s dalšími
sportovci právě při závodech na sněhu. A protože si sportovního ducha hýčkají, předvedli skvělé
výkony i v turnaji ve stolním tenise. Ten kyjovské zařízení pořádá už 14 let a patří mezi hojně
navštěvované sportovní události, při kterých se setkávají spřátelená zařízení ze dvou krajů. Letos
jich dorazilo sedm.
„Těch sedm zařízení také působí v rámci speciální olympiády. Akcí máme v průběhu roku velké množství, od plavání, přehazované až po sporty pro těžce mentálně postižené. V tomto ročníku je u nás dvacet devět hráčů, máme tady i družstvo žen,“ informoval sociální pracovník Domova Horizont Václav Úradník.
Horizont je v současné době v přípravné fázi projektu, který má pomoci postiženým lidem zařadit se do běžného prostředí, pokud to umožňuje jejich stav.
„Pro nás to bude obnášet registraci nové sociální služby, která bude fungovat na jiném principu než stávající domov. Defacto se bude jednat o pronájem bytů, ve kterých budou bydlet uživatelé s menší mírou podpory ze strany pracovníků než mají v současné době v domově. Budou mít mnohem víc času pro svoje vlastní zájmy a budou žít v prostředí, kde jich bude méně,“ objasnil sociální pracovník Domova Horizont Michal Kameník.
V současné době má Horizont pronajaty dva byty a uživatelé, kteří v nich žijí, si tuto možnost chválí. Na Kyjovsku ale chybí vhodné byty k takovému pronájmu a neexistují sociálně terapeutické dílny, kde by uživatelé mohli přes den pracovat. Prozatím proto docházejí do zařízení.
Kyjovské noviny, březen 2014
Domov Horizont se zúčastnil závodů v lyžování
Jednalo se o závody, které se konaly ve Studnici u Nového Města na Moravě 3. – 7. 2. 2014.
Celkem se závodů účastnilo 81 sportovců. Domov Horizont reprezentovalo 6 sportovců.
Výkon a umístění domácích lyžařů:
Ferenc Robert 500 m – 2. místo, 1 km – 1. místo
Krejčí Jan 1 km – 3. místo, 3 km – 3 místo
Mrhálek Oldřich 1 km – 2. místo, 3 km – 2. místo
Žák František – 500 m – 1. místo
Hodonínský deník.cz, 12. březen 2014
Chráněné bydlení pomůže postiženým. Už od příštího roku.
Lépe se začlenit do běžného života a začít fungovat více samostatně. I takové jsou cíle chráněného bydlení pro lidi s mentálním postižením, které má od příštího roku fungovat v Kyjově a Hodoníně. V regionu půjde vůbec o první takovou možnost ubytování.
Projekt chystá hodonínský Zelený dům pohody a kyjovský Domov Horizont. „V současné době máme ve městě pronajaté dva byty, v nichž žijí naši klienti. A chceme přidat ještě další dva s tím, že od příštího roku je převedeme právě na chráněné bydlení, což je samostatná sociální služba,“ sdělil vedoucí sociálního úseku Domova Horizont Michal Kameník.
Jak dále uvedl, zatím není jasné, kolika lidem budou jednotlivá obydlí sloužit. Mohou bydlet po dvou nebo po třech. Počítá se i s bezbariérovým přístupem. „Byty budou přizpůsobené pro uživatele s vyšší mírou postižení,“ poznamenal vedoucí úseku. S novými obyvateli bude stále ve spojení sociální pracovník. „Podpora se dá nastavit podle potřeby klientů. Když ji člověk příliš nepotřebuje, pomocník se může v bytě objevit třeba dvakrát za den na krátkou dobu. Naopak u nového uživatele stráví nepřetržitě třeba i několik hodin,“ nastínil možnosti Kameník.
Připravované novince už nyní předchází služba podporované bydlení. Lidé se díky ní naučí potřebám, se kterými se v případě osamostatnění setkají. Například nakupování, praní nebo žehlení.
Jeden zkušební byt, který sdílí dvě ženy, má i Zelený dům pohody v Hodoníně. Od června chce navíc zřídit další. A stejně jako v Kyjově od prvního ledna příštího roku plánuje zaregistrovat službu chráněného bydlení. „Zatímco dříve stávající uživatelky potřebovaly pomoc pravidelně, nyní už jde v podstatě jen o dohled. Je tedy jasně patrný určitý posun a ženy jsou tak motivací pro ostatní,“ sdělil ředitel Zeleného domu pohody Petr Srnec.
Podle psychologa Jiřího Brančíka má samostatné ubytování s pomocí na mentálně postižené kladný dopad. „Je přínosem, protože takoví lidé nejsou schopní čelit běžným životním situacím. Nedovedou na ně reagovat a vyrovnat se s nimi. Potřebují mít proto podmínky měkčí, aby si mohli zajistit pocit jistoty, který potřebují,“ vysvětlil psycholog.
Na jižní Moravě chráněné bydlení nabízí například Blansko. Tam jej využívá osm klientů už deset let. „Každý má svůj pokoj a vždy dva sdílí kuchyň, společenskou místnost a sociální zařízení. Zkušenosti jsou jenom pozitivní, uživatelé se začleňují do společnosti a získávají určitou samostatnost,“ přiblížila přednosti programu předsedkyně občanského sdružení Hnutí humanitární pomoci Jana Kratochvílová.
Přitom upozornila, že velmi častým problémem jsou finance. Ne každá organizace má totiž peníze na to, aby službu zrealizovala. Například Sociálněpsychiatrické centrum Fénix v Kyjově. „Chráněné bydlení je podle nás velmi důležité. Už v tomto roce jsme chtěli nějaké zřídit, jenže jsme nedostali dotace. A bez nich to nejde,“ povzdechl si ředitel Fénixu Jaroslav Kliment.
Archiv článků: