Psali o nás – rok 2016

Deník.cz – 22. prosinec 2016

Zaměstnanci Domova Horizont: Vánoční zázrak? Hodní lidé ještě existují

Ne každý má tu možnost trávit vánoční svátky s rodinou. To však klientům kyjovského Domova Horizont nemůže zkazit radost z příprav a nakupování dárků. Už v těchto dnech překypují dobrou náladou. „Jak se začne ochlazovat, tak vycítí, že se blíží Štědrý den, a začnou se po něm ptát. Těší se o hodně déle,“ přiblížila tamní příchod adventu vychovatelka Renata Kašparová.

Všechno začíná už koncem listopadu, kdy obyvatelé domova začnou vyrábět ozdoby pro oddělení, v nichž žijí. Každý pokoj navíc zdobí malý vánoční stromek. „Spolu s našimi pracovníky pečou vánoční cukroví a kupují pro své kamarády a blízké dárky,“ popsal vedoucí sociálního úseku Michal Kameník.

Samotnou nadílku si svěřenci zařízení užijí hned dvakrát. To proto, že některé si berou domů jejich rodiče. Další nadílka je pak už tradičně čtyřiadvacátého prosince. „Nejvíc se těším na bramborový salát a cukroví. Dárek už jsem dostal. Mám nové rádio, na kterém si budu pouštět dechovku a koledy,“ pochlubil se Josef Martínek.

Počet svěřenců, kteří se na Vánoce dostanou domů, se ale rok od roku zmenšuje. Podle Kameníka je to necelá třetina z celkového počtu dvě stě dvaceti uživatelů. Důvodem je stárnutí nebo úmrtí rodičů. „To víte, že jsou smutní. Nejvíc jim chybí ta blízkost. My jsme tady ale taková rodina a rychle jim dojde, že je to prakticky stejné jako doma,“ usmála se Kašparová.
Na Štědrý den ráno všichni vstanou, krásně se oblečou a celý den se dívají na pohádky a zpívají koledy. Nejoblíbenější je Nesem vám noviny. Z pohádek hraje prim Popelka. K obědu je tradiční bramborový salát a kapr. Až se ozve zvoneček, je čas na dárky. Nejvíc si svěřenci domova přejí nejen cédéčka, elektroniku, ale i hračky. „Jsou úžasně bezprostřední. Vidíte na nich tu radost. Nejde to popsat, musí se zažít,“ dojala se Kašparová.

A co považují v Domově Horizont za největší vánoční zázrak? „Každý rok se objeví lidé, kteří nás dosud neznali, a chtějí nám něco darovat. Je to pro nás svědectví, že hodní lidé ještě existují,“ vyzdvihl Kameník.
A protože je v domově nejvíc v kurzu tanec, následuje velká vánoční diskotéka. K Vánocům patři i tradice, ani na ty vychovatelky nezapomínají. „Největší účast je vždy při házení botou, je u něj vždy velká legrace. Možná i proto, že se nám podaří občas i něco rozbít. Pak zdobíme jablíčka hřebíčkem a pouštíme po vodě svíčky. Ty se ale našim klientům často potopí, protože ne každý má tak dobrou motoriku,“ připustila Kašparová.

Diecézní zpravodajství KT 49 – prosinec 2016

Domov Horizont spolupracuje s farností

Žehnáním praporu, kterého se ujal generální vikář Mons. Josef Nuzík, se rozšiřuje spolupráce mezi sociálním ústavem a farností. 
K nedělní oslavě 55. výročí svého vzniku pozvali pracovníci Domova Horizont, který se věnuje osobám se zdravotním a mentálním postižením, také zástupce církve. Generálního vikáře Mons. Josefa Nuzíka přitom požádali o požehnání praporu. „Hlásíme se tak ke křesťanským tradicím, na kterých stojí náš národ i samotný Domov Horizont — jeho prvními pracovnicemi po založení roku 1961 byly totiž sestry z kongregace svatého Kříže,“ připomenul souvislosti z dějin sociálního ústavu, dnes příspěvkové organizace Jihomoravského kraje, ředitel Jan Hanáček. Slavnost se zároveň stala počátkem hlubší spolupráce s místní farností. „Rádi bychom vytipovali skupiny uživatelů, se kterými by se dalo pracovat při duchovních programech,“ říká Hanáček. Kyjovský farář P.Vladimír Mrázek se na spolupráci těší: „Chceme přinést radost křesťanství i těmto lidem a pokračovat v díle sester, které zde začínaly.“

Deník.cz – 29. září 2016

Chráněné bydlení pomáhá žít samostatněji. Domy mohou vyrůst v Moravském Písku

Mutěnice, Veselí nad Moravou a Moravský Písek. Právě tam ředitel kyjovského Domova Horizont Jan Hanáček jedná o místech pro výstavbu tří rodinných domů pro takzvané chráněné bydlení.

To nabízí začlenění se do normálně fungující společnosti pro osoby s postižením. „Půjde o domovy pro lidi se zdravotním postižením, kde je nutná vyšší míra pomoci našich zaměstnanců než v případě chráněného bydlení,“ vysvětlil Hanáček. Pokud vše vyjde, mohly by až tři domy stát za tři roky v Moravském Písku.

Tamní rada města o záležitosti ví a zabývá se jí. „Zatím jsme se k tématu více nevyjadřovali, protože nebyl předložený konkrétní návrh. V případě výstavby by tady vzniklo až dvacet pracovních míst, což by pro nás bylo přínosem ,“ uvedla starostka Hana Habartová.

Chráněné bydlení funguje kromě Kyjova také v Hodoníně. „Pronajímáme od fyzických osob byty v Hodoníně, kam přecházejí naši svěřenci z týdenního stacionáře a z domova pro lidi se zdravotním postižením,“ sdělila sociální pracovnice z hodonínského Zeleného domu pohody Romana Kociánová s tím, že služba je cílená na lidi s mentálním postižením.

Tito klienti jsou připravení za pomocí pracovníků z domova na samostatnější bydlení. Jejich den začíná přípravou snídaně, pak odchází do práce. Odpoledne věnují domácím pracím, přípravě večeře a osobnímu volnu.

První takzvaný tréninkový byt funguje v Hodoníne od září 2012. Registrovaná byla služba až v roce 2015. Zelený dům pohody má k dispozici čtyři byty pro osm lidí. Ubytování stojí sto pětapadesát korun na den plus osmapadesát korun za oběd.

Chráněné bydlení pro duševně nemocné nabízí také Psychocentrum Domeček Hodonín. „Poskytujeme bydlení pro dvanáct osob. V současnosti jsme plně obsazení. Cena služby jsou čtyři tisíce padesát korun za měsíc,“ shrnul sociální pracovník Domečku Milan Zelinka.

Podobná služba například úplně chybí ve Strážnici. „Závisí vše na prostorech. Uvažujeme o využití z půlky neobsazeného zdravotního centra. Bavíme se ale o vybudování komunitního centra pro seniory,“ řekl vedoucí odboru investic Petr Helísek.

Slovácko, září 2016

Kyjovský Horizont má nový plášť i kola

Auto ze sbírky. Ředitel Domova Horizont v Kyjově Jan Hanáček včera odpoledne slavnostně přebral novou fasádu budovy C a také auto, které bude Horizont využívat.

„Postupně zateplujeme veškeré stavby, loni jsme zateplovali budovu D. Čekají nás ještě dvě. C slouží pro naše uživatele jako ubytování, je zde i obývací pokoj a kuchyňka. Celková částka je tři miliony osm set tisíc korun“, popsal Hanáček.

Horizont získal auto od reklamní agentury Kompakt jako součást jejího projektu Sociální automobil. Zájemci si mohou koupit na voze reklamní plochu, a tím přispějí na jeho pořízení. Horizont tak získal pětimístnou Dacii Dokker. „Bude sloužit našim klientům, když pojedou na různé akce, a také pro dopravní obsluhu našeho chráněného bydlení v Kyjově,“ doplnil Hanáček.

Odborný časopis Sociální služby – srpen, září 2016

Den otevřených dveří

Domov Horizont pořádal v sobotu 28. května Den otevřených dveří – Letní den s bohatým kulturním programem. Den slavnostně zahájil ředitel domova Mgr. Jan Hanáček. Navštívil nás také premiér Bohuslav Sobotka a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Návštěvníci se mimo jiné mohli seznámit s činností keramické, dřevařské, košíkářské dílny, otevřena byla muzikoterapeutická a snoezelen místnost.

Po celý den byla v budově školy připravena výstava prezentující aktivity mentálně postižených uživatelů. Na hřišti probíhal kulturní program:
vystoupení tanečního kroužku uživatelů, ukázka dravců, vystoupení mažoretek aj. Pro zájemce byla také připravena prohlídka zařízení. Celý den si užili klienti i návštěvníci domova.

Slovácko – červenec 2016

Uživatelé kyjovského Domova Horizont reprezentovali republiku ve fotbale v Polsku

Uživatelé Domova Horizont reprezentovali Českou republiku na Mezinárodní fotbalové lize pro osoby se zdravotním postižením SENI Cup v polské Toruni ve dnech 6.7. – 8.7. Fotbalové ligy se zúčastnily týmy z Polska, Ruska, Ukrajiny, Litvy, Lotyšska, Běloruska, Slovenska, Česka a Německa.
Velkou výzvou pro uživatele bylo bojovat o jednu z medailí ve velkém fotbalovém finále v Polsku. Velkému finále v Polsku předcházel fotbalový SENI Cup v Havlíčkově Brodě, kde uživatelé postoupili z 16 mužstev ČR do mezinárodního finále.
Uživatelé Domova sehráli v polské Toruni celkem čtyři utkání. Největší radost byla ve třetím utkání, kde zvítězili nad týmem Polska 4:0. Uživatelé šli do každého utkání s vervou a plným nasazením a podařilo se jim vybojovat stříbrnou medaili a zlatý pohár ve skupině E. Po návratu z Polska čekala naše sportovce velká gratulace od ředitele Domova Horizont Jana Hanáčka.

Kyjovské noviny – červenec 2016

Domov Horizont převzal pořadatelskou štafetu
nad 41. ročníkem sportovních her v Zubří

V Zubří u Nového Města na Moravě byl 6. června slavnostně zahájen 41. ročník sportovních her pro mentálně postižené sportovce z Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina, kterých ze zúčastnilo 13 zařízení sociálních služeb.
Záštitu nad touto velkou sportovní akcí převzal náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Marek Šlapal a ředitel Domova Horizont Mgr. Jan Hanáček. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 195 účastníků, z toho 154 sportovců a 37 osob doprovodného personálu. Tato sportovní akce spočívá nejen ve sportovním vyžití uživatelů, ale také umožňuje lidem s mentálním postižením navázat nová přátelství a kamarádství.
K tradičním sportovním disciplínám v Zubří patří: běh, skok do dálky, vrh koulí, štafetový běh, orientační závod a pro uživatele s vyšší mírou podpory jsou připraveny závodivé hry. Samozřejmě nechybí turistika po Vysočině
a volná večerní zábava. Sportovci z Domova Horizont poctivě trénovali, aby mohli poměřit své síly se soupeři z jiných zařízení právě v Zubří.

A výsledek stojí za to: David Vácha získal 1. místo ve skoku do dálky a v hodu granátem, Oldřich Mrhálek krásné 3. místo v běhu na 300 m. Kyjovský tým sportovců s vysokou mírou podpory získal zlato v závodivých
hrách.

Na závěr týdne proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů s velkou gratulací ředitele Domova Horizont Mgr. Jana Hanáčka všem zúčastněným sportovcům za perfektní sportovní výsledky, trenérům za jejich přípravu a za velmi vydařenou sportovní akci.

Kyjovské noviny – květen 2016

Z bývalého internátu by mohly být byty

Bývalý internát střední zdravotnické školy by se mohl proměnit na byty. Stojí o to aspoň město i dvě krajské organizace, které v něm sídlí – Nemocnice Kyjov a Domov Horizont.
Jejich názor je důležitý, budova totiž patří Jihomoravskému kraji. „Při nedávné návštěvě hejtmana Michala
Haška jsme debatovali také o internátu na Lidické ulici. Vlastnická práva k němu stále drží kraj, ten se nicméně ptá města Kyjova, jaké vhodné využití by pro tento objekt vidělo,“ vysvětlil starosta František Lukl.
Spolu s ředitelkou nemocnice Danuší Křivákovou a ředitelem Domova Horizont Janem Hanáčkem se shodli, že v budově by mohly vzniknout byty. „Mohli bychom tu budovu upravit na místo pro bydlení. Byty by sloužily jako sociální a současně by se jich pár vyčlenilo pro nemocnici a pro Horizont,“ míní ředitelka nemocnice Danuše Křiváková. Součástí budovy by byla i chráněná dílna a další zázemí určené nejen pro klienty Horizontu, ale i pro ostatní postižené. Tyto záměry obsahuje společný dopis, který podepsali všichni tři zástupci organizací a zaslali ho na krajský úřad. Pokud je tam budou akceptovat, mohlo by se tu začít stavět už v příštím roce.

Kyjovské noviny – květen 2016

Educante se představuje

Nezisková organizace Educante z.s. je nový kyjovský spolek se zaměřením na seniory, osoby se zdravotním postižením a prorodinné aktivity. Založili jsme jej z potřeby pracovat v sociální oblasti a doplnit soubor poskytovaných sociálních služeb pro občany Kyjova a okolních obcí. Mimo to se ale zajímáme o prorodinné aktivity a mezigenerační dialog. V tomto směru připravujeme jednorázové i pravidelné akce pro celou rodinu.
Educante – jak už název napovídá – přináší nové možnosti vzdělávání a informací pro veřejnost. V březnu letošního roku proběhla první přednáška pro důchodce v místní knihovně o tom, jak naložit s volným časem v důchodu. Tématy dalších přednášek naplánovaných pro tento rok jsou: mentálně postižení, domácí péče a doprovázení a jak si udržet psychickou pohodu v těžkých situacích. V rámci celorepublikové výtvarné akce „Spokojené stáří očima dětí“ jsme navázali spolupráci s kyjovskými mateřskými a základními školami. Děti ve
věku 5 – 15 let budou malovat svoji představu, jak podle nich vypadá spokojené stáří, a zapojí se tak
do soutěže. Důležité ale není čí obrázek zvítězí, ale to, že budou mít děti důvod popřemýšlet, jak vnímají stáří svých babiček a dědečků a jak by si možná představovaly to svoje.

Rádi bychom Vás už nyní pozvali na netradiční akci, kterou jsme připravili ve spolupráci s Domovem Horizont. V měsíci červnu proběhne ve Vlastivědném muzeu „Výstava Naruby“, která by měla přinést nové možnosti pro hendikepované a nový pohled na ně pro nás ostatní. Pozvánku s programem naleznete v příštím čísle Kyjovských novin. Veškeré akce jsou tvořeny se záměrem podnítit aktivitu, zájem o informace a aktivní zapojení do společenského dění u seniorů a tělesně postižených spoluobčanů. Dále pak si klademe za cíl
propojení generací a spolupráci s ostatními organizacemi tak, abychom přispěli k tvorbě přátelského prostředí pro rodiny. Naší snahou je také překonání bariér mezi hendikepovanými a zdravými obyvateli města Kyjova.    
       Zuzana Šrahůlková

Slovácko, březen 2016

Repríza plesu Domova Horizont byla údajně lepší než premiéra

Posledním letošním plesem v Domu kultury v Kyjově byl II. Reprezentační ples Domova Horizont Kyjov.
Podle ohlasu téměř čtyřstovky plesajících měl větší úroveň než při jeho premiéře. O hudební doprovod se postarala kapela Lália a cimbálová muzika Hudci z Kyjova. Slovem po celý večer provázel Viktor Kupský.

„V srpnu 2014 vznikl nápad propojit společné setkání klientů, rodinných příslušníků, zaměstnanců a veřejnosti ve spolupráci s Občanským sdružením rodičů a přátel podle školních plesů. Byl vytvořen tým pracovníků v čele s Martou Gottliebovou a Lenkou Horákovou s aktivním zapojením velké části zaměstnanců při organizaci a zabezpečení plesu,“ osvětlil vznik akce Jan Hanáček, ředitel Domu Horizont.

Velkou měrou se o program postarali i samotní uživatelé Horizontu, ať již úvodní polonézou či vystoupením handicapovaných párů upoutaných na vozíčku. Zpestřením bylo komické číslo zaměstnanců, či spíše zaměstnankyň. Součástí programu bylo ocenění práce dobrovolníků – dobrovolnic, kteří pomáhají ve svém volném čase bez nároku na odměnu handicapovaným uživatelům, starají se o jejich program a volnočasové využití.

Celý program plesu vyvrcholil slosováním o bohatou tombolu o hlavní ceny, o půlnoci pak zpestřením – dražbou nevyzvednutých cen z tomboly, kde výtěžek z obojího směřoval pro potřeby a k nákupu pomůcek uživatelům Domova Horizont.

Dle veškerého ohlasu se ples vydařil, což bylo vidno a znát z ohlasů lidí zúčastněných, nejen z řad zaměstnanců a rodinných příslušníků uživatelů Horizontu, ale i ostatních.

Kyjovské noviny – únor 2016 

Již déle než osm let chodím s kyjovskými turisty na pravidelné úterní výšlapy a pátým rokem tyto výšlapy vedu. Chtěl bych upozornit na skvělou skupinu turistů z domova Horizont, kteří se k nám často přidávají a statečně překonávají nástrahy přírody i počasí. Spolupráce s nimi je dlouhodobá a bezproblémová a obohacuje jak nás, tak také je. Stejně jako nás i je těší poznávat nové krajiny a vychutnávat krásy přírody. Věřím, že tato spolupráce bude pokračovat stále.
    Mirek Šťastný, kyjovský KČT Mapa Brno.

Srdce Slovácka.cz – 21. leden 2016
 

V kyjovském Domově Horizont se s investicemi nekončí

V zařízení pro osoby s mentálním postižením v Domově Horizont se ve středu uskutečnila slavnostní událost. Za účasti hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, místopředsedy Senátu PČR Zdeňka Škromacha a ředitele Domova Horizont Jana Hanáčka, zde dali oficiálně do užívání zrekonstruovanou část pavilonu s novým výtahem. Zřizovatel Jihomoravský kraj do díla v průběhu minulého roku zainvestoval na sedm milionů korun.

Hejtman Michal Hašek ocenil, že krajská samospráva rozhodla o přičlenění investičních prostředků na tento záměr a naplnila tak slib, že s touto pro domov tolik důležitou investicí pomůže. Poděkoval také vedení a pracovníkům krajem zřizovaného domova Horizont za odváděnou práci. „Úroveň společnosti se vždy pozná podle toho, jak se dovede postarat o své potřebné,“ dodal hejtman Michal Hašek a konstatoval, že touto investicí v domově podpora kraje nekončí.

V současnosti má domov registrovány dvě sociální služby – domov pro osoby se zdravotním postižením s kapacitou 220 lůžek a jako chráněné bydlení s kapacitou 16 lůžek. V letech 2009 až 2015 podpořil kraj rozvoj této svojí příspěvkové organizace více než 14 miliony korun.

Deník.cz – 21. leden 2016

Nový výtah pro šestnáct lidí v kyjovském Domově Horizont vyveze i jídlo

Budova D v Domově Horizont v Kyjově, který pečuje o lidi se zdravotním postižením, má nově výtah a přístavbu. Ve středu je slavnostně otevřeli zástupci krajské příspěvkové organizace a pozvaní hosté.

„Výstavba vyšla celkem na šest milionů korun s tím, že se jednalo o dvě oddělené akce. S pracemi jsme začali v květnu a kolaudace byla patnáctého prosince minulého roku. Problém spočíval v tom, že jsme museli vystěhovat přízemí. Objevil se tam azbest,“ uvedl ředitel Domova Horizont Jan Hanáček.

Nový výtah pro maximálně šestnáct lidí najednou slouží prvořadě pro uživatele domova, protože mnoho z nich je nepohyblivých. „Také jej využijí naši zaměstnanci. Dříve museli například v rukou nosit jídlo po schodech. Výtah je rovněž evakuační, lze jej použít v případě požáru,“ přiblížil ředitel. Přístavba u budovy je určená pro uložení kočárů a vozíků.

Středečního zahájení provozu se zúčastnil například hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek či místopředseda senátu zvolený za Hodonínsko a Kyjovsko Zdeněk Škromach.

Domov Horizont vznikl jako Ústav sociální péče pro mládež v Kyjově v roce 1961. Současný název využívá od roku 2007. Poskytuje celoroční pobytovou sociální službu.

Kyjovské noviny – leden 2016

Děti se seznamují s mentálně postiženými

Nakouknout do života a práce mentálně postižených mohli žáci škol na Kyjovsku, které se účastnily projektu organizovaného Domovem Horizont. Jeho zaměstnanci připravili exkurze do svého zařízení, umožnili dětem,
aby si vyzkoušely práci v terapeutických dílnách a zorganizovali společný program žáků škol s postiženými.
„S myšlenkou osvěty pro základní školy přišel ředitel Domova Horizont Jan Hanáček. Vycházel z toho, že kdo jiný než mladá generace se s nimi má seznamovat. Může pak poznat a šířit myšlenku, že mentálně postižení
jsou rovnocenní, že mají své přednosti a není potřeba se jich obávat,“ řekla sociální pracovnice Eva Pospíšilová.
Domov Horizont poskytuje mentálně postiženým mimo jiné chráněné bydlení v Kyjově. Jeho klienti se tak pravidelně potkávají s běžnou populací. I proto je podle Evy Pospíšilové nutná osvěta.
„Tento projekt jsme začali loni v listopadu, kdy jsme oslovili sedm škol z okolí. Přihlásily se čtyři,“ doplnila Pospíšilová. Domov Horizont chce v projektu pokračovat a seznámit s mentálně postiženými žáky dalších škol,
které projeví zájem.

Archiv článků: